رییس پلیس پایتخت خبر داد؛
توقیف ۱۳۷۵ دستگاه خودروی متخلف در پایتخت
رییس پلیس پایتخت از توقیف ۱۳۷۵ دستگاه خودروی متخلف در پایتخت خبر داد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۸
 
توقیف ۱۳۷۵ دستگاه خودروی متخلف در پایتخت
 
رییس پلیس پایتخت از توقیف ۱۳۷۵ دستگاه خودروی متخلف در پایتخت خبر داد.

به‌ گزارش ‌تحریرنو ؛ سردار حسین رحیمی در اجرای طرح "انضباط ترافیکی طاهر"، اظهار کرد: نخستین مرحله از طرح ارتقای انضباط عمومی و ترافیکی از سوی همکاران بنده در سطح معابر و بزرگراه‌های شهر تهران به مرحله اجرا در آمده است.

وی با اشاره به این که تلاش ما ارتقای ایمنی و انضباط ترافیکی در سطح شهر تهران است، گفت‌: در این راستا ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی ۱۵ آیتم شامل (سرعت و سبقت غیر مجاز، تخلفات ساکن، آلایندگی، مخدوش کردن پلاک، هنجارشکنی و ... ) را مدنظر قرار داده و طی این مدت ۱۳۷۵ دستگاه خودرو با تخلفات مختلف را که بیشترین آن مربوط به تخلفات ساکن است، توقیف کرده‌اند.

سردار رحیمی با بیان این که طی همین مدت ۵۲ هزار دستگاه خودرو نیز اعمال قانون شده است، گفت‌: تلاش پلیس ارتقای انضباط و ایمنی ترافیکی است و شعار ما نیز "شهر ایمن همراه با قانون است" که حتما به دنبال اجرایی کردن آن هستیم و در مراحل بعدی اجرای طرح" طاهر" نیز برای تحقق آن اقدام خواهیم کرد.

رحیمی از آموزش به رانندگان متخلف خبر داد و ادامه داد: این موضوع نیز جزو اولویت های ما است و رانندگان خودروها و موتورسیکلت‌ها که به دلیل ارتکاب جرایم مختلف توقیف شده‌اند حتما باید قبل از ترخیص این خودرو این آموزش‌ها را طی کنند.

رییس پلیس پایتخت بر ضرورت توجه موتورسیکلت سواران و عابران پیاده تاکید کرد و گفت‌: بنابر آمارها اگر چه حوادث و تلفات رانندگی در تهران چهار درصد کاهش داشته است، اما بالغ بر ۷۰ درصد از کشته ها راکبان موتورسیکلت و عابران پیاده بودند.

سردار رحیمی در بخش دیگری و در پاسخ به سوالی درباره این که آیا هنگام اعمال قانون با ماموران پلیس راهور درگیری ایجاد می‌شود ، افزود: درگیری با ماموران ما بسیار اندک است، اما در مواردی که لازم باشد ماموران انتظامی نیز در کنار ماموران راهور حضور خواهند داشت.

وی درباره مدت توقیف خودروها نیز خاطرنشان کرد: برابر قانون و با توجه به دستور قضایی خودروهای متخلف یک ماه تا یک هفته‌ توقیف هستند.

به گفته سردار رحیمی، در ادامه صحبت‌های خود خودروهای با بیش از یک میلیون تومان تخلف نیز پس از تذکر و هشدار پلیس توقیف خواهند شد.

وی همچنین درباره‌ نمایشگاه داران اتومبیل و مشاغلی که اقدام به سد معبر در پیاده رو و خیابان می‌کنند، گفت: تاکید می‌کنم که هیچ یک از اصناف و افراد اجازه ندارند از فضای مقابل واحد صنفی خود در پیاده رو و خیابان استفاده کنند و قطعا اگر چنین اتفاقی رخ دهد پلیس با آنان برخورد می‌کند کما این که در اجرای طرح اخیر، پلیس تعداد زیادی از خودروهایی که مقابل نمایشگاه ماشین توقف کردند را توقیف کرد.

رییس پلیس پایتخت افزود: شهروندان نیز می‌توانند هر گونه مورد بی انضباطی اجتماعی را از طریق تماس با مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ گزارش کنند.

رحیمی درباره‌ برخورد با خودروهای آلاینده و دودزا نیز گفت: هر خودرویی که اقدام به ایجاد آلودگی کند توقیف خواهد شد و تفاوت ندارد که این خودرو نظامی یا دولتی باشد یا نوع دیگر ی باشد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره‌ حذف طرح زوج و فرد نیز اظهارکرد: همان طور که قبلا نیز گفته شد ما اطلاعی از جزییات این طرح نداریم و آن را از طریق رسانه‌ها باخبر شدیم؛ اما باز هم لازم است تاکید کنم که اجرای طرح‌های جدید نیازمند انجام کار کارشناسی است و نباید با طرح مسائلی که قطعیت پیدا نکرده ارکان مردم را نگران کنیم. قطعا پلیس با هر طرحی که به نفع جامعه، کاهش آلودگی هوا و تسریع آمد و شد باشد، موافقت خواهد کرد.

وی درباره‌ تردد موتور سیکلت‌های سنگین نیز خاطرنشان کرد: موتور سیکلت‌های سنگین اجازه تردد در سطح شهرتهران را ندارد . در واقع هر وسیله‌ نقلیه‌ای که پلاک نداشته باشد چنین اجازه‌ای را پیدا نمی‌کند و موتور سیکلت‌های سنگین نیز از این قاعده مستثنی نیستند البته چون پلاک دریافت نکردند نمی‌توانند در سطح تهران تردد کنند. برای حرکت به سمت پیست‌ها نیز باید مجوزهای لازم اخذ شود.
کد مطلب: 17445