سلیمانی‌، کارشناس بخش نفت؛
شدت مصرف انرژی با افزایش قیمت بنزین در کشور کاهش می‌یابد
کارشناس بخش نفت با اشاره به شدت بالای مصرف انرژی در کشور می‌گوید کاهش مصرف بنزین و سوخت در کشور در کنار کاهش آثار زیست‌محیطی ناشی از آن از مزایای افزایش قیمت بنزین در کشور است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۶
 
شدت مصرف انرژی با افزایش قیمت بنزین در کشور کاهش می‌یابد
 
کارشناس بخش نفت با اشاره به شدت بالای مصرف انرژی در کشور می‌گوید کاهش مصرف بنزین و سوخت در کشور در کنار کاهش آثار زیست‌محیطی ناشی از آن از مزایای افزایش قیمت بنزین در کشور است.

به گزارش تحریرنو ؛ افشار سلیمانی، کارشناس بخش نفت و انرژی اظهار کرد:‌ یکی از موضوع‌هایی که می‌تواند توجیه دستگاه‌های تصمیم‌ساز در اجرای طرح افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین باشد کاهش مصرف انرژی است. ایران یکی از کشورهای دارنده بالاترین شدت مصرف انرژی در جهان است و کاهش مصرف از تاثیرات مثبت تصمیم اخیر است که البته یکی از دلایل آن می‌تواند کاهش قدرت خرید در مردم باشد.

درآمد صادراتی از محل مازاد تولید بنزین

وی افزود: روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین درکشور تولید می‌شود که می‌توان با آغاز روند کاهشی نسبت به صادرات بنزین مازاد اقدام کرد و از این محل درآمد صادارتی را برای کشور حاصل کرد.

کارشناس بخش نفت و انرژی گفت: کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در کشور آثار مثبت زیست محیطی به دنبال خواهد داشت و این آثار در کلانشهرهایی مانند تهران که یکی از شهرهای آلوده جهان است مشهود خواهد بود.

گسترش حمل و نقل عمومی و عادت مردم به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی

وی افزود: گسترش حمل و نقل عمومی و عادت به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی از دیگر آثار افزایش قیمت بنزین است. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان نیز مالیات، عوارض و نرخ بنزین از عواملی است که مردم را به استفاده از دستگاه‌های حمل و نقل عمومی ترغیب می‌کند.

سلیمانی خاطرنشان کرد: تصمیم درست‌تر آن است که بنزین دو نرخی نباشد و با نرخی کمی پایین‌تر از نرخ آزاد برای بنزین تعیین‌ نرخ شود. کشوربه تدریج درحال خروج از موج فزاینده تورمی بود و شاید بهترین زمان برای افزایش قیمت بنزین زمان افزایش‌های نوسانی قیمت دلار باشد تا اثار تورمی آن در دل نوسان‌های نرخ ارز خنثی شود.

ضرورت کنترل و نظارت بر فروش سهمیه

کارشناس بخش نفت و انرژی اظهار کرد:‌ باید نظارت درست و جدی شود تا با توجه به بحث سهمیه‌بندی فروش سهمیه در جایگاه‌ها کنترل شود و تصمیمی که اکنون اتخاذ شده است می‌تواند به تدریج تعدیل شود.

سلیمانی عنوان کرد:بخش عمده‌ای از جمعیت و به گفته دولت ۷۵ درصد جمعیت قرار است از طرح حمایت معیشتی این طرح بهره‌مند شوند. طبیعی است که قشر مرفه آسیب کمتری از افزیش قیمت‌های ناشی از افزایش نرخ خواهند داشت.

وی افزود: به گفته وزیر نفت حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد از محل افزایش قیمت بنزین حاصل می‌شود که منبع پرداخت یارانه برای مردم است.
کد مطلب: 19886