در نشست خبری فیلم مغزهای کوچک زنگ زده صورت گرفت؛
خشم و هیاهو با مغزهای کوچک زنگ زده کارگردان
نشست خبری فیلم سینمایی "مغزهای کوچک زنگ زده" آخرین ساخته هومن سیدی به جدل میان کارگردان و خبرنگاران بدل شد و سیدی با عصبانیت از پاسخ به سوال خبرنگار تحریرنو پیرامون کپی اثرش از جلسه خارج شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۴
 
خشم و هیاهو با مغزهای کوچک زنگ زده کارگردان
 
نشست خبری فیلم سینمایی "مغزهای کوچک زنگ زده" آخرین ساخته هومن سیدی به جدل میان کارگردان و خبرنگاران بدل شد و سیدی با عصبانیت از پاسخ به سوال خبرنگار تحریرنو پیرامون کپی اثرش از جلسه خارج شد.

به گزارش تحریرنو ؛ نشست خبری فیلم سینمایی "مغزهای کوچک زنگ زده" آخرین ساخته هومن سیدی با حضور کارگردان اثر و سعید سعدی تهیه کننده و نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی و فرید سجادی حسینی و لادن ژاوه وند زنی از یک کمپ کارتن خواب که نقش خود را به خوبی ایفا کرده بود، در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در ابتدای این نشست هومن سیدی درباره میزان خشونت و احتمال انگ سیاه نمایی به آن گفت: ممکن است این اتهام وارد شود ولی قصد ما سیاه نشان دادن چیزی نبود، ما تلاش کردیم تلخی ها را نشان دهیم ولی پایان فیلم بیشتر نورانی و امید بخش بوده است، اینکه‌ نتیجه اش سیاه بوده را نمیدانم ولی امیدوارم المان هایی که گذاشته بودم را مردم ببینند و به بهانه امیدی که مدنظر من بود برسند، اما اینکه سختی ها و مشکلات تصویر شده، دایره وار تکرار میشود وضعیت و واقعیت جامعه است.

وی افزود: من سینمایی را نمی پذیرم که خیلی نزدیک به واقعیت باشد و شاید ما این را القا کرده ایم که سینما فقط اجتماعی است، من سعی کردم فیلمنامه تیپیکالی داشته باشم که بی جهت چیزی در آن بزرگ نشود اما به اندازه کافی در جامعه وجود دارد.

وی درباره اینکه آیا تحقیقات خاصی برای زندگی حاشیه نشین ها و اراذل انجام شده است، بیان کرد: واقعیت لزوما چیزی نیست که ما آن را می بینیم ولی داستان فیلم ما برای زندگی خاصی یا لزوما واقعی نیست، با این حال دوستان در ناجی هنر به ما اطلاعات خیلی زیادی دادند.

سیدی درباره اینکه مخاطب فیلمش چه کسی بوده و آیا توصیه می‌کند که خانواده ها آن را ببینند؟ گفت: من تصمیمی ندارم کسی را به خشونت آغشته کنم ولی تلاشم ساخت فیلمی برای عموم بوده است، همچنین اینکه تماشاچی پس از این فیلم با شادی بیرون بیاید مدنظر ما نبوده هرچند گریه و اشک و ناراحتی هم می‌تواند نتیجه خود را داشته باشد.

وی درباره شباهت صحنه ای از فیلمش با فیلم "خانه پدری" عیاری هم گفت: آقای عیاری یکی از فانتزی های ذهن من است و از کارگردانان بزرگ سینما هستند، ولی متاسفانه خانه پدری را ندیدم و حسرت خوردم از اینکه در آن سال نتوانستم ببینم با این حال کاملا میدانم چنین صحنه ای در این فیلم وجود دارد و شنیده ام شاهکار است، به همین دلیل خوشحال بودم فیلم را ندیده ام چون مطمئن هستم در ناخودآگاه ذهن من تاثیر می‌گذاشت.

همچنین دراین نشست لاله ژاوه وند بازیگر نقش مادر این فیلم درباره حضورش در این فیلم گفت: خیلی ها از بالای گود به کارتن خواب ها نگاه می کنند اما آقای سیدی واقعا زندگی ما را فیلم‌کرده و اغراق نکرده است، من با این فیلم به آرامشی رسیده ام که الان جز اینکه بغل خدا بروم آرزوی دیگری ندارم و البته خوشحال می‌شوم این کار را ادامه دهم.

او افزود: من قبل از این تجربه ای برای بازیگری نداشتم و همه چیز را مدیون آقای سیدی میدانم،ضمن اینکه یک پسر داشتم که فوت کرده و خدا الان جای آن دو تا پسر به من داده؛ یکی نوید و یکی هومن.

سیدی پس از صحبته ای این بازیگر خود اظهار کرد: ما برای جلوگیری از ممنوعیت هایی در پخش، سراغ چیزهایی نرفتیم که الکن باقی بماند ولی امیدوارم آن‌هایی که پشتوانه مالی دارند و کارهایی را می‌توانند انجام دهند که اگر من انجام دهم احتمالا زندان میروم، به دنبال موضوعات مهمی بروند.

در این نشست نوید محمدزاده هم در پاسخ به اینکه با بازی در این فیلم و نقش های دیگرش در عصبانی نیستم، ابد و یک روز احساس نمی‌کند در نقش های عصبی و عقده ای تکراری شده است،گفت: این فیلم ها تشابهی ندارند و عصبانی نیستم و ابد و یک روز و خفه گی هر کدام ریتم متفاوتی دارند و خشم و عقده ای بودن را در چند بعد متفاوت میتوان نشان داد.

در ادامه این نشست وقتی خبرنگار تحریرنو در حین پرسشی پیرامون آشنایی کارگردان در فضاهایی از فیلم و شباهت هایی که این اثر با فیلم شهر خدا دارد و اینکه چقدر به این اثر نگاه داشتید؛ مجادله ای بین مدیر جلسه و یکی از خبرنگاران درباره بین نظمی صورت گرفته در جلسه رخ داد که با عصبانیت کارگردان و پاسخ وی همراه شد و در ادامه سیدی با اعلام نام خبرنگار و اینکه من میدانستم چه نکته دارید به این پرسش پاسخ نداد.

حال سوال اینجاست که جناب سیدی شما چه چیزی را میدانستید؟ چرا با نام بردن از خبرنگاری که هنوز خودش را معرفی نکرده میخواستید جلسه را بهم بزنید؟ آیا با ذکر اینکه نه اثر من کپی نیست نمی توانستید پرسش را پاسخ بدهید و کار را به جنجال نرسانید؟ اینکه عصبیت شما ناشی از پرسش درست خبرنگار نبوده؟ و اینکه اخبار درست خبرنگاران رو از افراد مطلع بپرسید و به گفته اطرافیانتان که سابقه عجیب و غریب دارند اکتفا نکنید، شما اگر با متانت جواب میدادید برنده این نشست بودید.

این نشست با ترک جلسه از سوی سیدی و بدون نتیجه به پایان رسید.
کد مطلب: 14773