طیب‌نیا اعلام کرد:
۴۳درصد اقتصاد ایران از پرداخت مالیات معاف است
وزیر اقتصاد با تشریح سیاست‌های جدید اقتصادی در پساتحریم، گفت: بیش از ۴۳درصد کل تولید ناخالص داخلی کشور از پرداخت مالیات معاف است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۵
 
۴۳درصد اقتصاد ایران از پرداخت مالیات معاف است
 
وزیر اقتصاد با تشریح سیاست‌های جدید اقتصادی در پساتحریم، گفت: بیش از ۴۳درصد کل تولید ناخالص داخلی کشور از پرداخت مالیات معاف است.

به گزارش تحریرنو، علی طیب‌نیا در پیامی به نهمین همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی ایران گفت: در دو دهه‌ی اخیر برای توسعه‌ی نظام مالیاتی کشور تلاش و اقدامات زیادی انجام شده که با هیچ برهه از تاریخ اقتصاد ایران قابل قیاس نیست. با این وجود به‌دلیل فقدان پایگاه اطلاعات اقتصادی و مالی معافیت‌های مالیاتی گسترده و مکانیزه نبودن کامل سیستم مالیاتی، مالیات هنوز به جای‌گاه واقعی خود در اقتصاد به‌عنوان یک ابزاز تامین مالی پایدار برای دولت و ابزار سیاست‌گذاری اقتصادی دست نیافته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهارداشت: براساس برآوردهای انجام شده بیش از ۴۳درصد کل تولید ناخالص داخلی کشور از پرداخت مالیات معاف است. در ادامه‌ی این پیام آمده است: در شرایط کنونی اقتصاد به‌دلیل افت شدید قیمت نفت، تمرکز دولت از نظام مالی وابسته به درآمدهای نفتی بیش از پیش به‌سمت نظام مبتنی بر درآمدهای مالیاتی است. وجود این مشکل ساختاری باعث شده تا نه تنها نقش مالیات و اثرات اقتصادی آن مورد غفلت قرار گیرد بلکه مالیات در اقتصاد معافیت بخش قابل توجهی داشته باشد.

طیب‌نیا ادامه داد: به‌هر شکل مواردی چون نسبت پایین مالیات به تولید ناخالص داخلی، سهم اندک مالیات در تامین مالی هزینه‌های جاری دولت و نسبت پایین مالیات به درآمدهای عمومی دولت جملگی از کم‌رنگ بودن جای‌گاه مالیات در اقتصاد کشور حکایت دارد.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه‌یافتگی وجود فرهنگ بالا در تمکین داوطبانه در پرداخت مالیات است. تا حدی که طفره رفتن از پرداخت مالیات در فرهنگ اجتماعی شهروندان در چنین کشورهایی عملی زشت و ناپسند محسوب می‌شود.

وزیر اقتصاد گفت: این در حالی است که در کشورهای در حال توسعه و از جمله کشور ما ضعف فرهنگ مالیاتی، پیچیدگی و ابهام در قوانین مالیاتی، ضعف ضمانت‌های اجرایی قوانین و فقدان سیستم‌های اطلاعاتی قوی، کارایی نظام مالیاتی را پایین آورده است.

طیب‌نیا تاکید کرد: بی‌شک یکی از دلایل اصلی این ساختار ضعیف در سیستم مالیاتی کشور ما این است که دولت در کنار ساز و کارهای قانونی از نهادهای مردمی برای ایجاد اعتماد در میان مودیان مالیاتی، گسترش فرهنگ مالیاتی و رفع دغدغه‌های مردم به‌درستی استفاده نکرده است.

به‌گفته‌ی وی، از این‌رو به‌نظر می‌رسد زمینه‌ی مناسب برای گسترش فرهنگ تمکین داوطلبانه و وصول مالیات بدون نیاز به توسط به شیوهای قهر‌آمیز در جامعه باید به‌عنوان الویت راه‌بردی برنامه‌های توسعه‌ی نظام مالیاتی، مدنظر تصمیم‌سازان و برنامه‌ریزان در حوزه‌ی امور مالیاتی کشور قرار گیرد.

طیب‌نیا تصریح کرد: با این وجود در مسیر این راه‌برد دو نکته‌ی حیاتی را نباید از نظر دور داشت، اولا توجه به مالیات جز با رونق تولید داخلی میسر نیست و همین امر منجر به توجه مضاعف به توان‌مندی‌های تولید داخلی می‌شود و ثانیا رونق کسب و کار و تولید داخلی خود منجر به افزایش منابع مختلف مالیاتی و به‌تبع آن رشد درآمدهای مالیاتی می‌شود لذا توجه به مالیات و هم‌چنین توجه مضاعف به تولید داخلی نیز منجر خواهد شد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: هم‌چنین لازمه‌ی رشد اقتصادی کشور انجام سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری نیز در صورتی محقق می‌شود که محیط مناسب و امنیت لازم برای آن فراهم باشد. از جمله عوامل موثر بر تصمیمات سرمایه‌گذاران به‌ویژه در سال‌های پس از تحریم می‌توان به مواردی از قبیل هدف‌مند‌کردن مشوق‌های مالیاتی در جهت حمایت از تولید، گسترش پایه‌های مالیاتی در جهت مالیات ستانی و فعالیت‌های اقتصادی غیرمولد، اجرای کامل طرح جامع مالیاتی، رفع تبعیض‌های مالیاتی به‌عنوان برخی سیاست‌های مالیاتی رافع موانع، سرمایه‌گذاری و تولید اشاره کرد که البته اکثریت آن‌ها در چارچوب اصلاحات قانون مالیات‌های مستقیم از ابتدای سال پیش‌ رو قابل اجرا است.
کد مطلب: 3739