با همکاری یکی از شرکتهای دانش بنیان ایرانی انجام شد؛
طراحی سيستم كنترل توربين های تايفون توسط شركت های دانش بنيان
سيستم كنترل توربين‌هاي تايفون SGT۱۰۰ در مركز انتقال نفت شهيد چمران با همكاري يكي از شركت‌هاي دانش بنيان طراحي و راه‌اندازي شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۰
 
طراحی سيستم كنترل توربين های تايفون توسط شركت های دانش بنيان
 
سيستم كنترل توربين‌هاي تايفون SGT۱۰۰ در مركز انتقال نفت شهيد چمران با همكاري يكي از شركت‌هاي دانش بنيان طراحي و راه‌اندازي شد.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومي شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران، هوشيار مجدي رئيس خدمات مهندسي ابزاردقيق و كنترل شركت با اعلام اين خبر گفت: توربين‌‌هاي EGT۱۰۰ و SGT۱۰۰ در مركز انتقال نفت شهيد چمران نصب شده بود كه دو دستگاه توربين‌ EGT۱۰۰ با تلاش و همت كاركنان منطقه نصب و راه اندازي گرديد.

وي افزود: با توجه به قطع ارتباط و عدم همكاري سازنده اصلي و نيز عدم دسترسي به نقشه هاي سيستم كنترل توربين SGT۱۰۰ مهمترين وجه تمايز اين پروژه با ساير فعاليتها بود كه با استفاده از تجارب يك شركت دانش بنيان و همكاري كاركنان واحدهاي تعميرات ابزاردقيق و مكانيك منطقه خوزستان و با اتكا به توان داخلي توانستيم اين سيستم كنترل را طراحي نماييم.

مجدي با بيان اينكه طراحي سيستم كنترل توربين SGT۱۰۰ بر اساس مهندسي معكوس صورت نگرفته خاطرنشان كرد: شركت سازنده توربينSGT۱۰۰ يكي از معروف ترين سازندگان توربين در جهان بوده كه اولين توربين‌هاي خريداري شده از اين شركت، از سري توربين رستون بود. اين شركت چندين بار در پي تغييرات تجاري تغيير نام داده و به شركت آلستوم و EGT و در نهايت به شركت زيمنس تغيير نام داده است.

وي در ادامه گفت: در پي خريداري شدن اين شركت توسط زيمنس، تغييراتي در سيستم كنترل و توربين ايجاد و ساختار توربين‌هاي اين شركت بروزرساني شد و اين شركت سيستم كنترل خاصي براي اين نوع از توربين طراحي نموده كه با سيستم هاي كنترل‌هاي قبلي اين نوع توربين تفاوت‌هاي اساسي دارد.

رئيس خدمات مهندسي ابزاردقيق و كنترل شركت تصريح كرد: در پي اعمال دور اول تحريم‌ها، شركت زيمنس از راه‌اندازي اين توربين‌ها خودداري نمود و عملاً نرم‌افزار راه‌اندازي را نيز در اختيار شركت قرار نداد و با پيگيري‌هاي مكرر از طريق يك شركت دانش‌بنيان، سيستم كنترل توربين به طور كلي كنار گذاشته شد و سيستم جديد كنترل شامل نرم‌افزار و سخت‌افزار براي توربين طراحي، توليد، نصب و راه‌اندازي گرديد.

وي يادآور شد: طراحي اين سيستم ونقشه و مدارك فني آن براي اولين بار در شركت و در تلمبه خانه شهيد چمران با حداقل هزينه و صرفه‌جويي بالايي صورت گرفت و از خروج ارز از كشور جلوگيري شد.
گفتني است در حال حاضر يك توربين SGT۱۰۰ استارت شده و توربين ‌ديگر طي چند روز آينده بهره‌برداري و پمپاژ خواهد شد.
کد مطلب: 16872