نمایش ایران - استرالیا در ارسباران
سجاد افشاریان نویسنده و کارگردان تئاتر از اجرای نمایش "ایران - استرالیا" که به بررسی شادی‌های اجتماعی در ایران می‌پردازد در فرهنگ‌سرای ارسباران خبر داد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۵
 
نمایش ایران - استرالیا در ارسباران
 
سجاد افشاریان نویسنده و کارگردان تئاتر از اجرای نمایش "ایران - استرالیا" که به بررسی شادی‌های اجتماعی در ایران می‌پردازد در فرهنگ‌سرای ارسباران خبر داد.

تحریرنو: سجاد افشاریان نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر، گفت: در حال تمرین و آماده‌سازی نمایش "ایران - استرالیا" هستم که قرار است از ۱۰ مرداد تا ۱۵ شهریورماه در فرهنگ‌سرای ارسباران روی صحنه برود. این نمایش حاصل برگزاری کارگاه آموزشی چهارماهه با عنوان "از ایده تا اجرا" است که مدتی قبل در دانشگاه هنر برگزار کردم.

وی ادامه داد: این کارگاه آموزشی از ایده‌پردازی آغاز شده و تا اجرای یک اثر نمایشی ادامه پیدا کرده است. در این کارگاه بچه‌ها به چهار گروه کارگردانی، طراحی، بازیگری و نمایش‌نامه‌نویسی تقسیم شدند تا ایده‌ی شکل‌گیری و اجرای نمایش "ایران – استرالیا" را به سرانجام برسانند. پایه‌ی اصلی روایت در این نمایش بازی ایران و استرالیا است که در حاشیه‌ی آن شادی‌های عمومی مردم ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این کارگردان تئاتر افزود: در واقع در این نمایش در خلال بازی ایران و استرالیا که منجر به‌صعود ایران به جام‌جهانی ۹۸ فرانسه شد، شاهد ۱۰ اپیزود با داستان‌ها و موقعیت‌های مختلف هستیم که در آن‌ها شادی‌های اجتماعی در ایران مورد توجه قرار می‌گیرند. در اجرای این نمایش به اصول و قواعدی که معمولا در اجرای یک تئاتر مورد توجه قرار می‌گیرد، پای‌بند نبوده‌ام.

بازیگر فیلم "نان، عشق، موتور ۱۰۰۰" یادآور شد: این نمایش شبیه هیچ‌کدام از نمایش‌هایی نیست که قبلا اجرا کرده‌ام و سبک‌وسیاق متفاوتی دارد. هم‌چنین همه‌ی بازیگران این نمایش نیز برای اولین‌بار است که بازی در تئاتر را تجربه می‌کنند. در کنار این بازیگران نیز یک گروه ۱۰ نفره از نمایش‌نامه‌نویسان جوان حضور دارند که متن نمایش‌نامه را به سرپرستی خود من نوشته‌اند. مدت زمان این اثر نمایشی نیز دقیقا به اندازه‌ی زمان بازی ایران - استرالیا است و حتی همان ۸دقیقه وقت اضافه نیز در نمایش لحاظ شده‌است!

افشاریان درباره‌ی دیگر فعالیت‌هایش متذکر شد: هم‌چنین نویسندگی برنامه‌ی "خندوانه" را نیز بر عهده دارم که با اجرای رامبد جوان هر شب ساعت ۲۳ از شبکه‌ی نسیم پخش می‌شود. معمولا در تلویزیون و جامعه‌ی ما فضایی برای شادبودن وجود ندارد اما در این برنامه ما روش‌های شادبودن و تاثیرات آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کارگردان "ننه دلاور بیرون پشت در" در پایان صحبت‌هایش عنوان کرد: در این برنامه افراد شناخته‌شده و به‌اصطلاح سلبریتی غیر هنرپیشه مثل علی کفاشیان، فواد بابان، یک شکاربان و... مهمان برنامه می‌شوند و درباره‌ی خنده و فرهنگ خنداندن صحبت می‌کنند. این برنامه ۷۰ قسمت است و فکر می‌کنم در نوع خودش برنامه‌ای تازه و ویژه باشد. چون "خندوانه" حتی شبیه برنامه‌های استندآپ کمدی که در کشورهای دیگر اجرا می‌شود نیز نیست. نگارش پلاتوهای نمایشی، گفت‌وگوها، تنظیم سوالاتی که از مهمانان پرسیده می‌شود و هر چیزی را که مجری برنامه بیان می‌کند، من می‌نویسم.

افشاریان کارگردانی نمایش‌هایی چون "ننه دلاور بیرون پشت در"، "گروتسکی بر تبارشناسی دروغ و تنهایی" و... را بر عهده داشته‌است.
کد مطلب: 704