مدیرعامل بانک صنعت و معدن در مجمع عمومی سالیانه بانک؛
۱۹درصد از سهم بازار اعطای تسهیلات در اختیار بانک صنعت و معدن است
مديرعامل بانک صنعت و معدن در مجمع عمومی ساليانه اين بانک گفت: در بين بانک‏ های كشور ۱۹ درصد از سهم بازار در اعطای تسهيلات متعلق به بانک صنعت و معدن است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۲
 
۱۹درصد از سهم بازار اعطای تسهیلات در اختیار بانک صنعت و معدن است
 
مديرعامل بانک صنعت و معدن در مجمع عمومی ساليانه اين بانک گفت: در بين بانک‏ های كشور ۱۹ درصد از سهم بازار در اعطای تسهيلات متعلق به بانک صنعت و معدن است.

به گزارش تحریرنو ؛ افخمی همچنين افزود: بانك صنعت و معدن طي سال ۱۳۹۵ معادل ۹۰ ميليارد ریال به طرح‏هاي صنعتي و معدني تسهيلات پرداخت نموده كه نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزايش داشته است.

وي خاطرنشان ساخت: سرمايه بانك در پايان سال ۸۵، مبلغ ۷۳۰ ميليارد تومان بوده است و از محل افزايش سرمايه كه در سال ۸۶، مبلغ ۱ ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار به بانك اختصاص داده شد، سرمايه بانك به ۲۰۷۰ ميليارد تومان رسيد و همچنين در سال ۹۵ جمعاً ۴ هزار ميليارد تومان شد.

مديرعامل بانك صنعت و معدن خاطرنشان كرد: مبلغ ۲ هزار ميليارد تومان از بدهي‏هاي بانك مركزي نيز در سال ۹۵ به سرمايه بانك اضافه شد و به طور كلي اكنون سرمايه بانك حدود ۶ هزار ميليارد تومان مي‎باشد.

افخمي افزود: با اين اوصاف در مقايسه با بانك‏هاي تخصصي و توسعه‏اي دنيا، سرمايه بانك وضعيت مطلوبي ندارد، از سوي ديگر نيروي انساني در پايان سال ۹۵ حدود ۱۰۶۲ نفر بوده كه نسبت به پايان سال قبل حدود ۴ درصد كاهش يافته است كه البته اين كاهش به دليل بازنشستگي همكاران مي‏باشد.

وي بيان داشت: همچنين بانك مجوز استخدام ۱۸۷ نفر را اخذ كرده است كه تا پايان سال مراحل استخدام انجام خواهد شد.

وزير امور اقتصاد و دارایی:نقش مهمی در رونق صنعت و معدن داريد

پس از سخنان مديرعامل بانك صنعت و معدن در ادامه روند برگزاري مجمع،كرباسيان وزيرامور اقتصادي و دارايي در ادامه گفت: بانك صنعت و معدن يك بانك توسعه ‏اي و تخصصي است كه انتظار مي‏رود در رونق بخش صنعت، معدن و تجارت اقدامات مهمي را به انجام برساند. البته براي رونق اين بخش‏ ها نبايد بانك صنعت و معدن تنها باشد بلكه صندوق ضمانت صادرات، بانك توسعه صادرات و مديريت صنعتي هم مي‏بايست حمايت و كمك‏ هايشان را دريغ نكنند.

وي افزود: در بحث صنايع كوچك و متوسط كه در ابتدا قرار بود بانك توسعه تعاون حمايت‏ هاي لازم را از اين بخش داشته باشد و بايد اين موضوع در زمان مشخص مورد بررسي قرار گيرد، از طرفي بانك ايران و اروپا با توجه به شرايط پسا برجام مي‏تواند به عنوان يك بانك قدرتمند عمل كند.

وي افزود: در بحث فاينانس نيز كه حدود ۳۰ ميليارد دلار است بيشتر به دو بخش طرح‏ هاي صنعتي و آب پرداخته شده است كه اگر بتوانيد بخش خصوصي را نيز در بحث فاينانس مشاركت دهيد، آن‏ها نيز مي‏توانند در جهت رونق صنعت كمك كننده باشند و بسيار مطلوب است.

كرباسيان در خصوص نوسازي صنايع عنوان داشت: در رشد ۸ درصدي ساليانه برنامه ششم ۷/۲ آن بحث افزايش بهره‏ وري مي‎باشد بدين معني كه نياز به نقدينگي، نوسازي، پركردن ظرفيت‏ هاي خالي و استفاده از زمينه‏ هاي صادرات احساس مي‏شود كه بايد در برنامه‏هاي راهبردي لحاظ شود.

وزير اموراقتصادي و دارايي در ادامه خاطرنشان كرد: موضوع شركت‏ هاي دانش ‏بنيان از موارد مهمي است اما متاسفانه فضاي اين بخش در سيستم بانكي كشور خالي است و بايد حمايت‏هاي لازم از دانش ‏بنيان‏ ها و استارت‏ آپ‏ ها صورت گيرد.

وي گفت: در زمينه معادن بايد سياست‏ هاي وزارت صنعت را دنبال كنيم. در وزارت نفت بخش ‏هاي اكتشاف، بهره ‏برداري و نگهداري تجميع شدند و اقدام پسنديده ‏اي بود، اگر امكان اين اقدام در بخش معادن هم وجود داشته باشد، خالي از لطف نيست.

كرباسيان افزود: از محورهاي مهمي كه در بودجه كشور وجود دارد اشتغال، دانش‏ بنيان‏ ها، پروژه ‏هاي زيست محيطي و اصلاح ساختار در بخش‎هاي انرژي، يارانه و صندوق بازنشستگي‎است كه سه بخش اول مرتبط با حوزه فعاليت بانك صنعت و معدن است و خواهش بنده اين است كه به اين حوزه ‏ها بيشتر توجه شود.

شريعتمداری: عنوان یک بانك توسعه ‏ای روند رو به رشدی داشته است

پس از سخنان كرباسيان، در ادامه روند برگزاري مجمع، شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: در ابتدا از گزارش عملكرد بسيار خوبي كه توسط مديرعامل و هيات مديره بانك صنعت و معدن ارائه شد، كمال تشكر را دارم. خوشبختانه اين بانك به عنوان بانك توسعه‏ اي با حضور مديريت مهندس افخمي روند رو به رشدي داشته است.

وي افزود: اين گزارش نشان دهنده افزايش ۲ برابري اعطاي تسهيلات مي‏باشد. همچنين افزايش درآمدهاي ارزي با برداشته شدن تحريم‏ ها شرايط مطلوب‏تري را براي تامين مالي ارزي ايجاد كرده است.

وزير صنعت خاطرنشان كرد: بانك صنعت و معدن در هدايت و حمايت صنايع بزرگ نيز اقداماتي را انجام داد و بايد توجه داشت كوچك شدن اقتصاد كشور به صلاح نيست و بايد در بخش‏ هاي نفت، گاز، انرژي و معادن در كشور از شركت‏ هاي دانش ‏بنيان استفاده و حمايت شود و اين ظرفيت‏ ها در كشور نشان‏دهنده اين است كه اقتصاد ايران بايد توسط تصميم‏ گيري بزرگ وسعت پيدا كند.

شريعتمداري گفت: اقتصاد ايران بسيار به نظام بانكي متصل است و ما اگر بخواهيم ظرفيت‏ هاي ديگري را مانند دانش‏ بنيان‏ ها تقويت كنيم و تا حدي تمركز اقتصاد ايران را از نظام بانكي برداريم مهم‏ترين عضو در نظام بانكي، يعني بانك صنعت و معدن است چرا كه مي‏تواند نقش سازنده‏اي در حمايت از دانش ‏بنيان‏ ها داشته باشد.

وي در خصوص افزايش سرمايه افزود: افزايش سرمايه ۶ درصدي بانك صنعت و معدن توسط بانك مركزي بيانگر اين است كه ما از شرايط مطلوب بانك‏ هاي تخصصي و توسعه ‏اي دنيا بسيار عقب هستيم و از آقاي پورمحمدي درخواست مي‏كنيم با توجه به تجربياتي كه در نظام بانكي كشور نيز دارند در خصوص مسئله افزايش سرمايه بانك‏هاي تخصصي و توسعه ‏اي رويكرد جدي‏تري داشته باشند.

شريعتمداري اظهار كرد: مسئله مهم ديگري كه بايد به آن اشاره كرد مسئله نوسازي واحدهاي صنعتي است و بايد بررسي شود كه آيا بانك ‏ها به اعطاي تسهيلات براي نوسازي ماشين آلات فرسوده و واحدهاي توليدي مي‏پردازند يا خير، و اين اقدام اگر صورت مي‏گيرد آيا توليدات آن واحد توليدي جايگزين واردات مي‏شود يا براي صادرات نيز سرمايه ‏گذاري خواهد شد.

وي خاطرنشان كرد: توجه به موضوع معدن كه بسيار در كشور ناديده گرفته شده است بايد مورد پيگيري قرار گيرد چرا كه با توجه به ظرفيت‏ هاي زيادي كه كشور در بخش معدن دارد اين موضوع از اهميت ويژه‏اي برخوردار است.

وي عنوان داشت: با حمايت‏ هاي وزير اقتصاد براي اولين بار يك نقشه راه ۴ ساله براي توسعه معدني كشور طراحي كرده‏ايم كه ابعاد گسترده‏اي دارد و بانك صنعت و معدن نيز مي‏بايست توجه ويژه‏اي به اين مقوله داشته باشد.

وي افزود: تامين مالي بخش معادن بسيار اهميت دارد. مرحله ابتدايي فعاليت معادن موضوع اكتشاف است اما متاسفانه در حال حاضر ابزارهاي اكتشاف بسيار مستهلك مي‏باشند كه بايد با تامين مالي اين ابزارها را نوسازي كنيم.

پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه: بانك صنعت و معدن يك بانک منضبط است

پورمحمدي در ادامه خاطرنشان كرد: بانك صنعت و معدن يك بانك چابك، منضبط و مؤثر است. اين بانك با تعداد شعب محدود و با وجود نيم درصد پرسنل نظام بانكي عملكرد بسيار پرفروغي دارد كه قابل مقايسه با بسياري از بانك‏ هاي بزرگ كشور نمي‏باشد.

وي افزود: بانك‏ هاي كشور با حجم وسيعي طلبكار دولت و بدهكار به بانك مركزي هستند اما خوشبختانه بانك صنعت و معدن رقم قابل توجهي از دولت طلب نداشته است و تقريباً هيچ اضافه‏ برداشتي از بانك مركزي نيز ندارد و اين نشان دهنده انضباط مالي بانك صنعت و معدن است.

پورمحمدي بيان داشت: نكته مهم ديگر اينكه بانك صنعت و معدن به شركت‏ داري و بنگاه‏  داري مانند بسياري از بانك‏ ها نمي‏پردازد و اين بانك با دارايي محدود درآمدزايي بالايي دارد و رشد ۴۰ درصدي حاصل از دارايي‏ ها مبين اين اقدام است.

وي عنوان داشت: از سوي ديگر وجه تمايز بانك صنعت و معدن نسبت به بانك‏ هاي ديگر، مديريت ممتاز اين بانك با حضور مهندس افخمي مي‎باشد كه موجب اميدواري فعالان صنعتي شده است.

وي در خصوص حجم مطالبات مشكوك الوصول بانك خاطرنشان كرد: متاسفانه نقطه ضعف اين بانك مطالبات مشكوك الوصول است كه وجه نامناسبي به بانك داده است و اقدامي مانند پذيرش مطالبات مشكوك الوصول توسط سازمان مالياتي كشور از سوي وزارت اقتصاد بايد مورد رسيدگي قرارگيرد.

پورمحمدي بيان داشت: سال آينده سال خاصي براي بخش صنعت و معدن كه از موضوعات خاص برنامه ششم نيز هست، مي‏باشد و براي حمايت از اين دو بخش، ۴ نهاد توسعه‏ اي بايد به صورت زنجيره ‏وار اقدامات لازم را انجام دهند.

وي افزود: اين چهار نهاد شامل سازمان برنامه و بودجه مي‏باشد كه به عنوان مسئول راهبردي امر توسعه با توجه به منابع محدود براي اين بخش منابع را آماده مي‏كند، دومي صندوق توسعه ملي است كه تامين مالي را انجام مي‏دهد و ديگري بانك صنعت و معدن مي‏باشد كه فعاليت‏ ها و اقدامات معناداري را در جهت رونق بخش‏ هاي صنعت و معدن به انجام مي‏رساند و در پايان دو نهاد توسعه‏ اي ايدرو و ايميدرو كه آن‏ها نيز منابع مورد نياز را تامين مي‏كنند.

در پايان اكبر كميجاني قائم مقام بانك مركزي خاطرنشان كرد: فعاليت‏ هاي بانك صنعت و معدن در بخش صنايع كوچك و متوسط مثال زدني است و بانك مركزي در سال گذشته در كنار بخش مسكن در بخش SME نيز تامين مالي كرده است و اين بانك با مديريت شايسته مهندس افخمي توانست در راستاي رونق صنايع كوچك و متوسط اقدامات مثبتي را به انجام برساند.

كميجاني بيان داشت: بحث افزايش سرمايه يكي از مشكلات بزرگ نظام بانكي ما مي‏باشد و در حال حاضر بانك‏ هاي توسعه‏ اي كه بايد بالاي ۲۰ درصد افزايش سرمايه داشته باشد اكنون ۱۱ درصد افزايش سرمايه دارد.

وي گفت: خوشبختانه اين بانك با وجود دارايي محدود در ايجاد روابط كارگزاري با بانك‏ هاي خارجي نيز بسيار موفق عمل كرده است.
کد مطلب: 13858