طی ۱۰ ماهه اول امسال توسط بانک مسکن صورت گرفت؛
پرداخت ۱۵۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانک مسکن
بانک مسکن از طریق شعب خود در سراسر کشور، ۱۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان انواع تسهیلات طی ۱۰ ماهه اول امسال به متقاضیان پرداخت کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۴
 
پرداخت ۱۵۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانک مسکن
 
بانک مسکن از طریق شعب خود در سراسر کشور، ۱۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان انواع تسهیلات طی ۱۰ ماهه اول امسال به متقاضیان پرداخت کرد.

به گزارش تحریرنو به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، آمار عملکرد شعب این بانک در ۳۱ استان کشور حکایت از آن دارد که مبلغ دقیق کل تسهیلات پرداخت شده توسط بانک مسکن طی ۱۰ ماهه اول سال جاری ۱۵ هزار و ۷۱۴ میلیارد و ۶۷۸ میلیون تومان بوده است.

این حجم ریالی تسهیلات در قالب ۴۲۱ هزار و ۸۰۰ فقره تسهیلات به اشکال مختلف شامل تسهیلات ساخت مسکن، تسهیلات خرید مسکن، تسهیلات جعاله مسکن و ... به متقاضیان پرداخت شده است.

بانک مسکن در مسیر تسهیلات دهی به لحاظ رشد در تعداد (فقره) تسهیلات ارایه شده از معدل کل شبکه بانکی سبقت گرفته است.

طی ۱۰ ماهه اول امسال کل تسهیلاتی که شبکه بانکی به بخش های مختلف اقتصاد کشور تزریق کرد رشد ۶ درصدی نسبت به ۱۰ ماهه اول سال گذشته از خود نشان داد. با این حال تعداد تسهیلاتی که بانک مسکن طی همین مدت پرداخت کرده ۴۲ درصد افزایش داشته است. بنابراین رشد تسهیلات دهی به لحاظ تعداد در بانک مسکن خیلی بیشتر از روند رشد تعداد کل تسهیلات بانکی در فاصله سال گذشته تا سال جاری بوده است.

تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن در ۱۰ ماهه اول امسال به لحاظ ارزش ریالی تسهیلات نیز رشد ۲۶ درصدی از خود نشان می دهد.

این روند مثبت تامین مالی بخش مسکن و ساختمان در شرایطی اتفاق افتاده که اعتبارات و منابع بانکی در محدودیت قرار داشته و در بازار مسکن نیز به دلیل رشد شدید قیمت رکود معاملاتی (رکود در خرید و فروش) حاکم بوده است.

از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه نزدیک به ۱۸۵ هزار نفر در سراسر کشور با دریافت تسهیلات خرید مسکن از بانک مسکن خانه دار شدند. تعداد تسهیلاتی که توسط بانک مسکن برای خرید خانه با متقاضیان پرداخت شده طی ۱۰ ماهه اول امسال ۱۸۴ هزار و ۷۴۵ فقره بوده است که ۴۲.۵ درصد نسبت به تعداد تسهیلاتی که در ۱۰ ماهه اول سال گذشته برای خرید مسکن توسط بانک مسکن پرداخت شد افزایش پیدا کرده است.

۱۲۸ هزار نفر نیز در شهرها از بانک مسکن تسهیلات جعاله دریافت کردند.

ارزش ریالی تسهیلاتی که در ۱۰ ماهه اول امسال برای خرید مسکن توسط بانک مسکن پرداخت شده بالغ بر ۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

سال گذشته در مدت ۱۰ ماهه اول سال نزدیک به ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات خرید مسکن توسط بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شد.

محصول دهی صندوق پس انداز مسکن یکم در سال جاری مهمترین فاکتور رشد ساز در کارنامه تسهیلاتی بانک مسکن بشمار می رود.

در ۱۰ ماهه اول امسال ۲ هزار و ۲۴۳ میلیارد تومان نیز تسهیلات جعاله توسط بانک مسکن به متقاضیان این تسهیلات پرداخت شد.

تسهیلات جعاله تسهیلات کمکی برای خرید مسکن است که متقاضیان خرید مسکن همزمان با درخواست برای دریافت تسهیلات خرید می توانند یک فقره تسهیلات جعاله نیز کنار تسهیلات خرید دریافت کنند تا قدرت خرید آنها افزایش یابد.

سقف ریالی تسهیلات جعاله مسکن در حال حاضر ۲۰ میلیون تومان است. برای دریافت این تسهیلات باید خرید اوراق مسکن صورت بگیرد.

بر اساس این گزارش بانک مسکن طی ۱۰ ماهه اول امسال ۲۳ هزار و ۶۹۵ فقره تسهیلات ساخت مسکن در قالب تسهیلات مشارکت مدنی به سازنده های مسکن پرداخت کرد. بخشی از این تعداد تسهیلات ساخت مسکن مربوط به پروژه های در حال ساخت و رو به اتمام مسکن مهر بوده است. ارزش ریالی این نوع تسهیلات نزدیک به ۲۴۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.
کد مطلب: 18042