دندان‌پزشکی مهم‌ترین گروه‌ برای پیشگیری از بروز سرطان دهان است
دکتر بهزاد رهسپار گفت: دندان‌پزشکی و به خصوص رشته جراحی فک و صورت یکی از مهم‌ترین گروه‌ها برای تشخیص زودرس سرطان دهان است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۵
 
دندان‌پزشکی مهم‌ترین گروه‌ برای پیشگیری از بروز سرطان دهان است
 
دکتر بهزاد رهسپار گفت: دندان‌پزشکی و به خصوص رشته جراحی فک و صورت یکی از مهم‌ترین گروه‌ها برای تشخیص زودرس سرطان دهان است.

به گزارش تحریرنو ؛ رهسپار رئیس انجمن جراحی دهان، فک و صورت اظهار کرد: عفونت دندان می تواند به اندامهای مجاور مثل چشم ویا مغز گسترش پیدا کرده وآسیب وارد کند در نتیجه جراح دهان و فک و صورت باید در مورد این نواحی نیز اطلاعاتی داشته باشد همچنین مشکلات گوارشی در افراد می تواند بعلت کشیده شدن دندانها و عدم جویدن کافی باشد امروزه بسیاری از افراد به دنبال زیبایی صورت هستند که باید بگویم سلامتی ناحیه دهان و فک و صورت نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

او ادامه داد: دندان‌پزشکی و به خصوص رشته جراحی دهان و فک و صورت یکی از مهم‌ترین گروه‌ها برای تشخیص سرطان دهان است و این بیماری بدون درد بوده و دندان پزشکان با نمونه‌برداری می‌توانند از گسترش و پیشرفت سرطان دهان در افراد پیشگیری کنند.

رهسپار گفت: من معتقدم که ناحیه صورت فقط زیبایی نیست بلکه باید درمان بیماران به خوبی تانجام شود تا بتوانند در کنار ارتباط مناسب فکین تنفس و تکلم و جویدن را بخوبی انجام دهند . همچنین تشخیص و درمان زودرس مشکلات و درد مفصل فکی را هم باید تاکید کنم.

رئیس انجمن جراحی فک، دهان و صورت افزود: سالیانه ۳۰ هزار نفر به دلیل تصادفات فوت می‌کنند و۳ تا ۴برابر به دلیل سوانح ترافیکی دچار معلولیت می‌شوند. متأسفانه باید بگویم که تصادفات باعث خورد شدن استخوان‌ها شده و در حدود ۸۰ درصد از بیماران به دلیل خرد شد ن این ناحیه به جراح فک و صورت مراجعه می کنند.

رهسپار ادامه داد: یکی از وظایف سازمان نظام پزشکی همکاری با انجمنها برای نظارت در امور درمانی گروهای تخصصی می باشد. کند.

او گفت: امروزه برخی از جراحی‌های ارزان قیمت به ضرر بیمار تمام می‌شود و همه جامعه پزشکی ذیربط باید برای بهبود درمان بیماران همکاری و تعامل بیشتری داشته باشد.

رشته جراحی فک و صورت نقطه عطف پزشکی و دندان‌پزشکی محسوب می‌شود

در ادامه امیر کبیری دبیر انجمن جراحی ناحیه فک و صورت گفت: انجمن فک و صورت یکی از قدیمی‌ترین انجمن‌ها است که از سال ۱۳۳۵ در ایران فعالیت می‌کند و متناسب با دنیا به پیشرفت‌های خوبی در زمینه جراحی ناحیه فک و صورت رسیده است.

او ادامه داد: رشته جراحی فک و صورت نقطه عطف پزشکی و دندان‌پزشکی محسوب می‌شود و امروزه با شرایط جدیدی روبرو هستیم.

کبیری ادامه داد: در گذشته وزارت بهداشت پزشک محور بوده اما امروزه با سرکار آمدن وزیر غیر پزشک امیدواریم به همه حوزه و مشکلات رسیدگی شود.

دبیر انجمن جراحی ناحیه فک و صورت با اشاره به اینکه رشته جراحی فک و صورت بیش از ۸۰ سال در این کشور فعالیت می‌کند، ادامه داد: کسانی که می‌خواهند وارد مقوله درمان شوند باید آموزش‌های لازم را در حوزه دندان‌پزشکی دیده باشند.

کبیری افزود: تعرفه دستمزد پزشکان متناسب با تورم نیست و علی‌رغم نوسانات قیمت‌ها به نوعی دستمزد پزشکان افزایش محسوسی نداشته است.
کد مطلب: 19989