"گاو" پس از ۴۵ سال به پاریس رفت
فیلم سینمایی "گاو" ساخته‌ی داریوش مهرجویی در یکی از سینماهای شهر پاریس اکران شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۵
 
"گاو" پس از ۴۵ سال به پاریس رفت
 
فیلم سینمایی "گاو" ساخته‌ی داریوش مهرجویی از چهارشنبه ۱۴ خرداد (۴ ژوئن) در یکی از سینماهای شهر پاریس اکران شد.

تحریرنو: "گاو" دومین فیلم کارنامه‌ی سینمایی داریوش مهرجویی است که بر اساس داستانی از غلام‌حسین ساعدی در سال ۱۳۴۷ ساخته شده‌است.

مهرجویی پیش از این فیلم، "الماس ۳۳" را ساخته بود، اما با تولید و اکران فیلم "گاو" بود که نام او به‌عنوان یکی از سینماگران پیش‌رو ایران تثبیت شد.

فیلم "گاو" که در آن بازیگرانی چون عزت‌اله انتظامی، جمشید مشایخی، محمود دولت‌آبادی، علی نصیریان و... بازی می‌کنند با هم‌کاری بنیاد سینمایی فارابی در سینما "رفله" پاریس اکران می‌شود. هم‌چنین جلسه‌ی نقد و بررسی آن با حضور داریوش مهرجویی برگزار خواهدشد.

بنابر نوشته‌ی بهمن مقصودلو در صفحه‌ی شخصی‌اش، امتیاز فیلم "گاو" برای اکران در فرانسه، از سوی یک پخش‌کننده‌ی فرانسوی خریداری شده که فقط فیلم‌های قدیمی وآ ثار گران‌بهای تاریخ سینمای جهان را خریداری و پخش می‌کند.

منتقدان سینمایی از سه فیلم "گاو" کار دایوش مهرجویی، "قیصر" ساخته‌ی مسعود کیمیایی و "آرامش در حضور دیگران" به کارگردانی ناصر تقوایی به عنوان فیلم‌هایی نام می‌برند که موج نوی سینمای ایران را آغاز کردند. دو فیلم از این سه فیلم (گاو و آرامش در حضور دیگران) اقتباسی سینمایی از دو داستان غلام‌حسین ساعدی هستند.

پیش از ساخت این سه فیلم، جریان قالب در سینمای ایران تولید و اکران فیلم‌های تجاری بود که زنده‌یاد هوشنگ کاووسی منتقد سخت‌گیر سینمای ایران از آن‌ها به‌عنوان فیلم‌فارسی نام می‌برد.

کارگردان‌هایی چون ابراهیم گلستان، فرخ غفاری و فریدون رهنما به‌ترتیب فیلم‌هایی چون "خشت و آینه"، "شب قوزی"، "جنوب شهر" و "سیاوش در تخت جمشید" را پیش از این سه فیلم، ساخته بودند، اما این فیلم‌ها با وجود رویکردهای هنری با استقبال مخاطبان مواجه نشدند و تهیه‌کنندگان وقت سینمای ایران تمایلی به تولید و اکران چنین فیلم‌هایی نداشتند.

نسخه‌ی با کیفیت "گاو" با هم‌کاری بنیاد سینمایی فارابی در اختیار خریدار و پخش‌کننده‌ی فرانسوی قرار گرفته است.

مقصودلو نوشته: هنگامی‌که پخش فرانسوی تمایل نشان‌داد که حقوق "گاو" را خریده و به نمایش درآورد، تنها یک کپی ۳۵میلی‌متری بسیار صدمه دیده و غیرقابل نمایش در فرانسه وجود داشت. از سویی زیرنویس فرانسوی آن چندان خوب نبود. به‌همین دلیل تصمیم گرفته شد کپی جدید به شکل دیجیتال در تهران تهیه شود و با زیرنویس‌کردن فیلم به زبان فرانسه که مسئولیت‌اش برعهده‌ی من گذاشته شد، این فیلم تاریخ سینمای ایران در فرانسه به نمایش درآید."

در بروشور فیلم که پخش‌کننده‌ی فرانسوی در اختیار منتقدان قرار داده، دو نقد کوتاه از نویسندگان فرانسوی، نوشتاری درباره‌ی داریوش مهرجویی، زنده‌یاد غلام‌حسین ساعدی و عزت‌اله انتظامی آورده شده‌است. اهمیت این فیلم در تاریخ سینمای ایران هم موضوع یکی دیگر از نوشته‌های این بروشور است.

"گاو" یکی از نخستین فیلم‌های سینمای ایران بود که در جشنواره‌های جهانی چون "کن" و "برلین" حضور یافت و موفقیت‌هایی برای سینمای ما به دست آورد. این فیلم در رای‌گیری منتقدان سینمای ایران در سال‌های ۱۳۵۱، ۱۳۶۷ و ۱۳۷۸ به‌عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران برگزیده شد.

غلام‌حسین ساعدی که در نگارش فیلم‌نامه‌ی "گاو" با مهرجویی هم‌کاری داشته، ۲ آذر سال ۱۳۶۴ درگذشت و در گورستان پرلاشز پاریس به خاک سپرده شد. او یکی از نویسندگان پیش‌رو ایران بود که علاوه بر داستان‌نویسی نمایش‌نامه‌های بسیاری را نوشت که در دهه‌ی ۴۰ و ۵۰ شمسی در تهران و برخی از شهرستان‌های ایران به صحنه رفتند.
کد مطلب: 472