لزوم حمایت از صندوق نوآوری و شکوفایی
صندوق نوآوری و شکوفایی در حالی وظیفه خطیر و سنگین حمایت از شرکت های دانش بنیان را بر عهده گرفته که کشورمان به دلیل محدود بودن استخدام های دولتی شرایط ویژه ای را در زمینه اشتغال و کارآفرینی سپری می نماید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۶
 
لزوم حمایت از صندوق نوآوری و شکوفایی
 
صندوق نوآوری و شکوفایی در حالی وظیفه خطیر و سنگین حمایت از شرکت های دانش بنیان را بر عهده گرفته که کشورمان به دلیل محدود بودن استخدام های دولتی شرایط ویژه ای را در زمینه اشتغال و کارآفرینی سپری می نماید.

تحریرنو ؛ این صندوق با برخورداری از تیم توانمند و تخصصی خود در سال های گذشته تلاش نموده بدون پرداختن بر حاشیه ها و براساس وظیفه علمی و کارشناسی خود از شرکت های واجد شرایط حمایت نماید و این را در عملکرد خود به خوبی نشان داده است. شاید برای کسانی که به دنبال گرفتن تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی هستند این موضوع محرز شده است که حمایت های صندوق اصول و سازو کاری دارد و اینگونه نیست که تسهیلات آن که سرمایه های واقعی کشور برای حمایت از کسب و کارهای نو و دانش بنیان است بی حساب و کتاب در اختیار فرد و یا مجموعه خاصی قرار بگیرد.

خوشبختانه بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت دوازدهم نیز از این صندوق با بازتاب های خوبی همراه بود؛ دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و عضو هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در روزهای اخیر با حضور در کارگروه دبیرخانه صندوق های پژوهش و فناوری در محل مجتمع شکوفایی شرکت های دانش بنیان (صندوق نوآوری و شکوفایی) گفت:"صندوق نوآوری و شکوفایی در خدمت نخبگان و فناوران میهن اسلامی است. این صندوق به شرکت هایی که توسط نخبگان و فناوران با عنوان شرکت دانش بنیان تاسیس می شوند بیش از بیست و یک خدمت ارائه می کند و تعامل این صندوق با شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری کشور مثبت ارزیابی می شود.

صندوق نوآوری و شکوفایی با نگاه علمی و کارشناسی خود در سال های گذشته تجارب خوبی را اندوخته است و ثابت کرده است می خواهد از شرکت های دانش بنیان حمایت کند و شرکت های دانش بنیان می توانند به دور از هر حاشیه ای و از طریق مکانیزم های علمی و کارشناسی که در این صندوق فراهم شده از حمایت های آن برخوردار شوند.

نکته مهمی که در این زمینه بسیار اهمیت دارد این است که این صندوق باید مستقل بماند و براساس تجارب ارزشمندی که کسب نموده بتواند تصمیمات مستقل خود را برای مدیریت حمایت از ظرفیت های دانش بنیان کشور داشته باشد و منابع آن مثل بسیاری های طرح های ناموفق (طرح ضربتی اشتغال و ...) که ماحصل آن چیزی جز بدهکار کردن جامعه هدف نبود بی جهت صرف نگردد.

دکتر سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و دبیر کارگروه دبیرخانه صندوق های پژوهش و فناوری و تیمش -که همواره دغدغه توسعه اقتصاد و شرکت های دانش بنیان را دارند- همواره بر ایده ایجاد شرکت های دانش بنیان برای توسعه کسب و کار و کارآفرینی تاکید کرده اند و مراتب آمادگی صندوق نوآوری و شکوفایی را برای همکاری با وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادهای عمومی غیر دولتی و شرکت های دولتی برای تاسیس صندوق های خطرپذیر در راستای حمایت از اقتصاد دانش بنیان اعلام نموده اند.

این مشی صندوق نیازمند حمایت همه جانبه است و انشاء اله ... می تواند در شرایطی که بحث اعتبارات و مدیریت آن اهمیت فراوان دارد الگویی موفق برای مدیریت منابع حوزه اقتصاد دانش بنیان بویژه شرکت ها و کسب و کارهای دانش بنیان باشد.
امیر علی بینام
کد مطلب: 13996