یک استاد دانشگاه تهران مطرح کرد؛
الزامات یک شهر هوشمند چیست؟
یک استاد دانشگاه تهران معتقد است داشتن سیستم داده پردازی، سیستم منظم اطلاعات شهری و فرآیند آموزشی برای شهروندان از الزامات شهر هوشمند است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۸
 
الزامات یک شهر هوشمند چیست؟
 
یک استاد دانشگاه تهران معتقد است داشتن سیستم داده پردازی، سیستم منظم اطلاعات شهری و فرآیند آموزشی برای شهروندان از الزامات شهر هوشمند است.

به گزارش تحریرنو ؛ غلامرضا لطیفی در مورد ویژگی‌های شهر هوشمند گفت: شهر هوشمند شهری است که با استفاده از امکانات رایانه ای همچون هوش مصنوعی بتواند مسائل و مشکلات شهروندان را به حداقل برساند.

وی با اشاره به نرم افزارهایی که در قالب مکان‌یابی‌ها، دسترسی‌ها و کنترل ترافیک استفاده می‌شود، اظهار داشت: یکی از ساده‌ترین و ملموس ترین مثال‌ها در زمینه هوشمندسازی شهرها همین چراغ های هوشمند راهنمایی و رانندگی است که مدت چراغ قرمز و سبز را با استفاده از نرم افزارهایی ویژه کنترل و محاسبه می کند تا ترافیک روان تر شود.

این استاد دانشگاه در مورد الزامات شهر هوشمند تصریح کرد: در واقع برخورداری از یک سیستم داده‌پردازی، سیستم منظم اطلاعات شهری و فرآیند آموزشی برای شهروندان از الزامات شهر هوشمند است.

وی در مورد زیرساخت های شهر هوشمند نیز بیان کرد: ما با داشتن مولفه‌های جامع اطلاعاتی، شبکه های اینترنتی،مخابراتی، داده پردازی و سیستم‌های بانکداری و اداری به سمت سیستم های « Paperless» (بدون کاغذ) حرکت می کنیم تا بتوانیم ترددهای غیر ضروری را در شهر کاهش دهیم و در حوزه سخت افزاری، مدیریت شهری و برنامه‌ریزی شهری باید به سمتی برود که در بحث مقاوم سازی ساختمان ها گام برداریم.

وی با اشاره به زلزله اخیر شهر تهران گفت: ما هنوز ویژگی‌های شهر هوشمند را نداریم و نمی‌دانیم که در کدام منطقه تهران و کدام نقاط ضریب آسیب‌پذیری بیشتر است و گروه بندی جمعیتی در مناطق مختلف شهر ما چگونه است. کدام ویژگی جمعیتی ما آسیب پذیریشان بیشتر است، این آمارها که نیازمند بانک های اطلاعاتی کامل و دقیقی است را می توان از الزامات شهر هوشمند دانست.

به گفته لطیفی باید بدانیم اگر زلزله‌ای رخ دهد نقاط خطرساز شهر کجاست؟ ایستگاه‌های گاز شهری، شبکه برق، شبکه آبرسانی در چه وضعیتی است، یعنی در گام اول باید بتوانیم یک برآورد جامع از وضعیت داشته باشیم تا پس از آن با توجه به اولویت ها برنامه ریزی کنیم.اما در حال حاضر چنین ساختاری در شهر تهران وجود ندارد.
کد مطلب: 14292