مدیرعامل بانک مسکن تشریح کرد؛
دو محور واگذاری اموال مازاد بانک مسکن
مدیرعامل بانک مسکن مکانیزم واگذاری اموال مازاد بانک مسکن را در دو محور «واگذاری دارایی‌های شرکتی»، «مطالبات مشکوک‌الوصول» و «دارایی مسکونی و شعب مازاد بانک مسکن» تشریح کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۰
 
دو محور واگذاری اموال مازاد بانک مسکن
 
مدیرعامل بانک مسکن مکانیزم واگذاری اموال مازاد بانک مسکن را در دو محور «واگذاری دارایی‌های شرکتی»، «مطالبات مشکوک‌الوصول» و «دارایی مسکونی و شعب مازاد بانک مسکن» تشریح کرد.

به گزارش تحریرنو به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نظام بانکی، فروش اموال مازاد بانک‌ها است که تسریع این امر، موجب افزایش کیفیت نقدینگی در بازار پول می‌شود. در این خصوص، بانک مسکن، قصد دارد که با یک برنامه عملیاتی، واگذاری این اموال را تسریع کند.

وی در خصوص این برنامه عملیاتی، اموال مازاد بانک مسکن را به دو بخش تقسیم‌بندی کرد و گفت: بخش نخست شامل دارایی‌های شرکتی بانک مسکن است که در این خصوص ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید، تکلیفی را برای بانک‌ها قرار داده مبنی بر این‌که ظرف سه سال از اجرایی شدن این قانون، باید اموال مازاد فروخته‌شده و اصول حاکمیت شرکتی رعایت شود.

انارکی با بیان این موضوع که بانک مسکن در این زمینه اقدامات مهمی را در دستور کار قرار دارد، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری که پایان دوره سه‌ساله این قانون است، بخش قابل‌توجهی از شرکت‌های وظیفه‌ای، غیر وظیفه‌ای و غیر بانکی تعیین تکلیف شده و برخی از این اموال در بازار سهام یا به شکل مزایده واگذار شوند.

وی افزود: برخی شرکت‌ها که وظایف بانکی بر عهده‌ دارند با دیگر شرکت‌ها بانک مسکن ادغام و برخی دیگر نیز با توجه به زیان‌ده بودن، منحل می‌شوند. درمجموع پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال، بانک مسکن بتواند در این بخش مطابق با قانون رفع موانع تولید، رفتار کند.

مدیرعامل بانک مسکن در خصوص بخش دوم، به تسهیلاتی اشاره کرد که بازپرداخت آن از سوی مشتریان در موعد مقرر صورت نگرفته است و گفت: این دارایی‌ها بعد از ورود به بخش مطالبات مشکوک‌الوصول، با انجام مقدمات قانونی و پس از صدور اجراییه، در فاز مزایده قرارگرفته بود، اما در سال‌های گذشته به دلیل رکود بخش مسکن، تقاضا در این بخش کمرنگ بود.

به گفته مدیرعامل بانک مسکن، به دلیل تغییر و تحولات بازار مسکن در چند ماه اخیر، این واحدها بیشتر از گذشته با استقبال روبه‌رو شده‌اند و متقاضیان بیشتری برای آن وجود دارد، درنتیجه بانک مسکن نیز سعی می‌کند که واگذاری این اموال را در این شرایط سرعت ببخشد و ارزیابی‌ها حاکی از آن است، این برنامه تاکنون از روند قابل قبولی برخوردار بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مشخص‌شده کدام شعب تا پایان سال واگذار می‌شود، پاسخ داد: فروش شعب درگذشته، به‌صورت اختیاری بود و رویه‌ای دستوری وجود نداشت، اما شاهد این بودیم که در برخی مواقع این کار با کندی صورت می‌گرفت، بنابراین در حال حاضر، قصد داریم که تمامی این اموال را برای واگذاری مشخص کرده و نحوه فروش آن را مورد ارزیابی قرار دهیم.

رحیمی انارکی با تاکید بر این موضوع که در حال حاضر شهرهایی که تنها یک شعبه دارند، مشمول این طرح نمی‌شوند، گفت: در شهرهایی که بیش از یک شعبه وجود دارند، مادامی‌ که مشخص شود، شعب زیان‌ده وجود دارند، فرآیند ادغام صورت می‌گیرد و مشتریان آن شعب می‌توانند خدمات بانکی را در شعب دیگر بانک مسکن دریافت کنند.

مدیرعامل بانک مسکن ابراز امیدواری کرد که با هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در این سه بخش، واگذاری اموال مازاد بانک‌ها مطابق با برنامه بانک، اجرایی شود.
کد مطلب: 17109