تک قطعه های عاشورایی
"عاشورا"، "نوای نینوا"، "سردار بی سر"، "پیرهن سیاه"، "خورشید زمین" و "سیدالشهدا"، عنوان تک قطعه هایی است که این روزها به مناسبت ایام سوگواری در فضای مجازی منتشر شده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۱
 
تک قطعه های عاشورایی
 
"عاشورا"، "نوای نینوا"، "سردار بی سر"، "پیرهن سیاه"، "خورشید زمین" و "سیدالشهدا"، عنوان تک قطعه هایی است که این روزها به مناسبت ایام سوگواری در فضای مجازی منتشر شده است.

به گزارش تحریرنو ، با فرا رسیدن ماه محرم، همچنانکه در و دیوار کوچه ها و خیابان های شهرهای کشورمان رنگ و بوی عزا به خود می گیرد، فضای موسیقی ایران نیز به رنگی دیگر در می آید و ساز خود را در مایه ی رثای اندوه سرور آزادگان جهان کوک می کند.

هم زمان با آغاز محرم امسال نیز شماری از خواننده ها و نوازندگان و آهنگسازان موسیقی ایران تک قطعه هایی عاشورایی را در عرض ارادت به آستان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران وفادارشان تولید و منتشر کرده اند.

"عاشورا" / غلامعلی کویتی پور

دوست دارم کز غم جانسوز عاشورا بمیرم / بنده آنگه باشم او را کز غم مولا بمیرم
می کشد شرمم که بعد از او نفس آید هنوزم / جای دارد کز غم این زندگانی ها بمیرم...

این ها دو بیت آغازین سروده یی است از شاعر بزرگ آیینی هم روزگارمان، حبیب الله چایچیان (حسان)، که غلامعلی کویتی پور آن را با تنظیم رضا تاجبخش خوانده است. در این اثر تنها سازی که صدای محزون کویتی پور را همراهی کرده، پیانویی است که تاجبخش نواخته.

این شعر را سال ها پیش حسین فخری، مداح توانمند و شناخته شده ی سرزمینمان، به صورت نوحه اجرا کرده است.

"نوای نینوا" / بردیا صدر نوری

این قطعه ی بی کلام را بردیا صدر نوری با الهام از ملودی های عاشورایی و ماه محرم، به صورت بداهه با پیانو نواخته است تا آن گونه که خود گفته، "ادای دین و تجدید ارادتی باشد به روح بلند و پر فتوح امام حسین (ع) و یاران شجاعش" باشد.

آهنگ "نوای نینوا" با نوازندگی پیانوی بردیا صدر نوری و به همت مؤسسه ی راد نواندیش در فضای مجازی منتشر شده است.

"سردار بی سر" / مجید اخشابی

مجید اخشابی، خواننده، آهنگساز و نوازنده ی نام آشنای سنتور، نیز آهنگ "سردار بی سر" را به مناسبت ایام ماه محرم تولید و منتشر کرده است. اخشابی در این اثر افزون بر خوانندگی، آهنگسازی را هم بر عهده داشته و تنظیم کار را هم به صورت مشترک با غلامرضا صادقی انجام داده است.

ترانه ی قطعه ی "سردار بی سر" را اسحاق انور و سعید شریف زاده سروده اند و این اثر به همت مرکز موسیقی حوزه ی هنری تولید و منتشر شده است.

"پیرهن سیاه" / علی پورصائب

علی پورصائب، همان جوانی است که توانست به مقام نخست مسابقه ی خوانندگی تلویزیونی "شب کوک" دست یابد. وی قطعه یی را به مناسبت ایام سوگواری ماه محرم منتشر کرده که این اثر عرض ارادتی است به مقام حضرت اباالفضل العباس (ع).

ترانه ی این قطعه را یاحا کاشانی سروده است؛ آهنگسازی و تنظیم آن را نیز انوشیروان تقوی انجام داده و اشکان موسوی هم سولیست کمانچه ی قطعه ی "پیرهن سیاه" بوده است.

"خورشید زمین" / هادی قریشی

"خورشید زمین"، دیگر اثری است که در رثای حضرت اباعبدالحسین (ع) پدید آمده و در فضای مجازی عرضه شده است. این آهنگ را حسین سالاری مقدم ساخته و تنظیم کرده و هادی قریشی آن را خوانده است.
ترانه ی این اثر را نیز محمد فراهانی سروده است و نکته ی جالب در این اثر، نی نوازی پاشا هنجنی، نوازنده ی نامدار نی است که تاکنون با بسیاری از بزرگان موسیقی سنتی ایران همکاری کرده است.

"سیدالشهدا" / محسن طاها

شعر این قطعه را که فضای شورانگیزِ آن بر فضای حزن انگیزش می چربد، سعید بیابانکی سروده است. مهدی پاکدل نیز آهنگسازی قطعه ی "سیدالشهدا" را انجام داده تا محسن طاها آن را با صدای خویش بخواند و روایت کند.
کد مطلب: 7820