دکتر نوذرپور در مراسم امضاء تفاهم نامه ساخت احداث مدرسه بین شهرداری منطقه ۲۲ و آموزش و پرورش؛
حصار فضاهای دولتی را برای استفاده مردم برداریم
جلسه امضای تفاهم نامه واگذاری زمین برای احداث یک باب مدرسه در محله کوهک منطقه ۲۲ با حضور دکتر نوذرپور شهردار و میرشفیعی رئیس آموزش و پرورش منطقه برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۹
 
حصار فضاهای دولتی را برای استفاده مردم برداریم
 
جلسه امضای تفاهم نامه واگذاری زمین برای احداث یک باب مدرسه در محله کوهک منطقه ۲۲ با حضور دکتر نوذرپور شهردار و میرشفیعی رئیس آموزش و پرورش منطقه برگزار شد.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۲، علی نوذرپور در جلسه ای که با حضور رئیس آموزش و پرورش منطقه ۵ و به منظور واگذاری زمین برای ساخت یک باب مدرسه در محله کوهک در ساختمان شماره یک شهرداری منطقه ۲۲ برگزار شد؛ ضمن تاکید بر سرعت بخشی روند فعالیت ها در ساخت و ساز فضاهای آموزشی خاطرنشان کرد: با توجه به سابقه فرهنگی دکتر نجفی در این دوره باید تلاش ها برای ورود جدی تر به حوزه فرهنگی و آموزشی بیشتر شود حضوری محتوایی نه صرفا حضوری کالبدی و تدارکاتی.

وی ادامه داد: با توجه به ماموریت هایی که طی این سالها برای شهرداری در حوزه های فرهنگی و اجتماعی در نظر گرفته شده، شهرداری در حوزه های مختلف فرهنگی ورود پیدا کرد اما این ورود در نقش تدارکاتچی مجموعه های فرهنگی متولی در جامعه بوده است.

به گفته شهردار منطقه ۲۲، شهرداری باید نه تنها در حوزه اجرا بلکه در حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی نیز نقش داشته باشد تا بتواند در سایر حوزه های کاری نیز وظایف خود را به درستی انجام دهد.

وی با اشاره به نقش شورایاران محلات در فرهنگسازی و توجیه مردم برای افزایش تعاملات با شهرداری در زمینه ساخت واحدهای آموزشی در محلات بیان کرد: شورایاران باید مردم را توجیه کنند که ساخت مدرسه و مجموعه های فرهنگی این چنینی برای محلات ارزش افزوده ایجاد می کند و کاربری منفی و مزاحم نخواهند داشت.

نوذرپور اظهار کرد: بنده به عنوان شهردار منطقه این قول را خواهم داد تا هر اعتباری که در بودجه منطقه برای ساخت فضاهای آموزشی در نظر گرفته شود در راستای کمک به آموزش و پرورش و سرعت بخشی به امر ساخت و ساز؛ اعتبارات لازم تخصیص داده شود.

شهردار منطقه ۲۲، بحث استفاده از فضاهای آموزشی به عنوان فضای عمومی مورد استفاده سایر شهروندان در محلات را یک ایده مناسب در راستای ارتقا تعاملات مردم و مسئولان فرهنگی عنوان کرد و گفت: برای عملیاتی شدن ایده استفاده فضاهای آموزشی برای غیر و بالعکس نیازمند صرف وقت و مطرح شدن آن در کارگروههای مختلف فرهنگی است.

وی افزود: اینکه بتوانیم از فضاهای دولتی مانند مدرسه برای استفاده سایر اقشارجامعه به عنوان یک فضای عمومی شهری استفاده کنیم، کار بسیار خوبی است. اینکه حصارها و دیوارها را از مجموعه های دولتی برداریم و در اختیار مردم و فضای شهری قرار دهیم نیازمند کار فرهنگی و اجتماعی است و نقش شورایارن نیز می تواند به عنوان مطالبه مردمی کمک کار باشد.

نوذرپور در پایان خاطرنشان کرد: در مورد بحث های طراحی فضاهای آموزشی جلساتی با حضور مسئولان آموزش و پرورش و شهرداری برگزار شود و ازآنجایی که کار ساخت مراکز آموزشی بر عهده سازمان نوسازی است شهرداری می تواند با ارائه پیشنهادات و ایده های خود در حوزه طراحی به خیرین و سایر کسانی که برای ساخت مدرسه مراجعه می کنند، کمک کند. لذا پیگیری های لازم و در ارتباط با شهرداری نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در ادامه این جلسه نیز، میرشفیعی رئیس آموزش و پرورش منطقه نیز در سخنانی اظهار کرد: نگاه صرف به مدرسه به عنوان محلی برای آموزش نگاه درستی نخواهد بود. مدرسه کانون تربیتی محله است و اگر هزینه هایی که در رابطه با ساخت سراهای محلات طی این سالها صرف شده بود به مدارس برای افزایش امکانات انها اختصاص داده شده بود، امروز شاهد کارایی بیشتری در حوزه فرهنگی خواهیم بود. در حال حاضر مدارس و سرای محلات از کارایی های لازم برخوردار نیستند.

وی ادامه داد: مدرسه کانون تربیتی محلات و محلی برای اجتماع افراد ساکن در محلات است. مردم باید بتوانند با حضور در مدرسه در کنار هم، مشکلات و معضلات روزمره محله خود را بیان و حل و فصل کنند. مدرسه آجر به آجرش باید حامل پیام های آموزشی و یاد گیری باشد. مکان های مختلف کتابخانه، حیاط، آزمایشگاه مدرسه و ... یک فرصت آموزشی و تربیتی است.

میرشفیعی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کار ساخت مدارس به عهده سازمان نوسازی است و استانداردهای این سازمان نیز مشخص و از پیش تعیین شده است، اما می توان با اضافه کردن ایده ها و قابلیت های جدید به مدارس، مسئولان آموزشی و فرهنگی را در شکل گیری بیشتر اهداف آموزشی یاری کنند.

رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه ۲۲ در ادامه با ابراز خرسندی از پیگیری های دکتر نوذرپور در خصوص به ثمر رسیدن مراحل احصا زمین های آموزشی و واگذاری برخی از این زمین ها به آموزش و پرورش مطرح کرد: مجموعه آموزشی اگر ببیند نگاه شهردار منطقه یک نگاه تربیتی و دلسوزانه است، می تواند به عنوان یک محرک و مشوق برای معلمان و مسئ

ولان فرهنگی باشد و ما در شهرداری این آمادگی را خواهیم داشت تا جلسات متعددی با حضور مدیران شهری منطقه و مدیران مراکز دولتی و غیر دولتی سطح منطقه برگزار کنیم.

میرشفیعی تاکید کرد: نگاه مدیران و مسئولان ذیربط شهری به برخی از طرح های پیشنهادی در حوزه ساخت مدارس و مراکز آموزشی، نیازمند این است تا فراتر از منطقه جغرافیایی یک شهر یا منطقه به آنها نگاه شود. در بخش های کلان نیازمند تشکیل کارگروهها و افزایش تعاملات بیشتر و بهتر در بدنه بین سازمانهای متولی خواهد بود تا خروجی کارها با قوت بیشتر انجام شود.
کد مطلب: 15300