عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو؛
دلالان خودرو تمایلی به ورود نقدینگی جدید به بازار ندارند
عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه قیمت خودروها تا ۱۵ درصد حباب دارد می‌گوید به دلیل کاهش شدید تقاضا در بازار هرگونه افزایش قیمت در آن تا پایان سال بعید به نظر می‌رسد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۹
 
دلالان خودرو تمایلی به ورود نقدینگی جدید به بازار ندارند
 
عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه قیمت خودروها تا ۱۵ درصد حباب دارد می‌گوید به دلیل کاهش شدید تقاضا در بازار هرگونه افزایش قیمت در آن تا پایان سال بعید به نظر می‌رسد.

به گزارش تحریرنو ؛ نعمت‌الله کاشانی‌نسب، عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه بسیاری از کالاهای مصرفی که جنبه سرمایه‌گذاری پیدا کرده‌اند، حباب قیمتی دارند، گفت:‌ خودرو نیز از جمله کالاهای مصرفی است که در چند ماه گذشته با افزایش قیمت ناگهانی، دارای حباب شده است. بخشی از افزایش قیمت خودرو به دلیل کاهش ارزش پول ملی و برابری ریال در برابر سایر ارزها بوده است اما این بازار به طور میانگین از ۱۰ تا ۱۵ درصد حباب دارد.

کاهش تا ۵۰۰ هزار تومانی نرخ برخی خودروهای خارجی در روزهای اخیر

وی افزود: حباب قیمت خودرو در روزهای گذشته در حال کاهش بوده است و در برخی از خودروها از جمله خودروهای خارجی کاهش قیمت تا ۵۰۰ هزار تومان نیز رقم خورد.

کاشانی‌نسب اظهار کرد: بازار خودرو وضعی را تجربه می‌کند که به دلیل کاهش شدید تقاضا در بازار هرگونه افزایش قیمت در آن تا پایان سال بعید به نظر می‌رسد. دلالانی که نقدینگی زیادی را در بازار خودرو وارد کرده‌اند به تدریج از این بازار خارج می‌شوند و از هم‌‌اکنون به دنبال آن هستند تا نقدینگی خود را از بازار خودرو خارج کنند.

کاهش تقاضای ناشی از جو روانی موجب کاهش قیمت خودرو شد

وی ادامه داد: مهمترین عاملی که موجب شده است تا قیمت خودرو کاهش پیدا کند کاهش تقاضای ناشی از فضای روانی دیدار مقام‌های بلندپایه کشورهایی مانند ژاپن از ایران بوده است. از سوی دیگر وزارت صمت بخشنامه‌ای را به خودروسازان ابلاغ کرده است که در آن تاکید شده است تا خودروسازان باید تولید خود را افزایش دهند و خودروهای تولیدی را به سرعت وارد بازار کنند این مجموعه عوامل موجب شد تا بازار خودرو در هفته‌های اخیر روندی کاهشی را تجربه کند و بخشی از حباب بازار خودرو تخلیه شود.

خودروهای خارجی حباب بیشتری دارند

عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اظهار کرد: حباب قیمتی در خودروهای داخلی و خارجی متفاوت است اما بیشترین حباب قیمتی در خودروهای خارجی تولید اروپا بوده و در روند کاهشی نیز بیشترین کاهش مربوط به خودروهای خارجی است.

وی اضافه کرد:‌ خریدار در بازار خودرو طی روزهای اخیر کاهش یافته است و به نظر نمی‌رسد که تقاضای زیادی دوباره در این بازار صف ببندد.

دلالان تمایلی به ورود نقدینگی جدید در بازار خودرو ندارند

کاشانی‌نسب گفت: نقدینگی دلالان در بازار خودرو حبس شده است و بعید به نظر می‌رسد که واسطه‌ها تمایلی برای وارد کردن نقدینگی جدید به این بازار داشته باشند.

وی افزود: برخی تحول‌های سیاسی از جمله حمله به کشتی‌های نفتی ممکن است از امروز بر نرخ ارزها تاثیرگذار باشد اما بعید به نظر می‌رسد که بازار خودرو تاثیر چندانی از این تحولات را شاهد باشد.

تحویل به موقع خودرو از سوی خودروسازان قیمت ماشین‌های داخلی را کاهش می‌دهد

عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تاکید کرد:‌ اگر خودروسازان خودروهای پیش‌فروش‌شده را به موقع تحویل دهند پیش‌بینی می‌شود که بازار خودرو با روند کاهشی بیشتری رو‌به‌رو شود.

وی با بیان اینکه خودروسازان کمبود نقدینگی و مشکلاتی در تامین نقدینگی را دلیل خلف‌وعده در تحویل خودرو اعلام می‌کنند، اظهار کرد: دولت عزم جدی در حمایت از خودروسازان دارند و شاهد بودیم که ارز مناسبی هم برای تولیدکنندگان در واردات قطعات ارایه شد اما خودروسازان باز هم از کمبود نقدینگی و مشکلات در تامین نقدینگی گلایه‌مند هستند.
کد مطلب: 18695