اعتبار ۲۵۰۰‌میلیاردی برای وام خودرو از طریق ۵ بانک
تسهیلات ۲۵‌میلیون تومانی خودرو که البته ادامه‌ی ارائه آن متوقف شد با اعتباری حدود ۲۵۰۰‌میلیارد تومان از طریق چهار بانک دولتی و یک بانک خصوصی پرداخت می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۱
 
اعتبار ۲۵۰۰‌میلیاردی  برای وام خودرو از طریق ۵ بانک
 
تسهیلات ۲۵‌میلیون تومانی خودرو که البته ادامه‌ی ارائه آن متوقف شد با اعتباری حدود ۲۵۰۰‌میلیارد تومان از طریق چهار بانک دولتی و یک بانک خصوصی پرداخت می‌شود.

به گزارش تحریرنو، در طرح ارائه‌ی تسهیلات ۲۵میلیون تومانی خودرو که در ماه جاری در قالب بسته‌ی تسریع رونق اقتصادی با اعتبار‌دهی بانک مرکزی به اجرا در آمد پنج بانک مسئولیت عاملیت را برعهده داشتند.

گرچه بانک مرکزی هیچ‌گاه از جزئیاتی مانند منابع اختصاص داده برای اجرای این سیاست و هم‌چنین بانک‌های درگیر این تسهیلات اخباری مخابره نکرد، ولی پی‌گیری موضوع از یک مقام بانکی نشان می‌دهد که در وام ۲۵‌میلیون تومانی خودرو تمامی بانک‌ها درگیر موضوع نبودند و فقط پنج بانک ملی، سپه، صادرات و یکی دیگر از بانک‌های دولتی و هم‌چنین بانک پارسیان عامل پرداخت این تسهیلات تعیین شدند.

این در حالی است که از سقف ۱۱۰‌هزار فقره‌ اعتبارات در نظر گرفته شد بانک‌های ملی، سپه و صادرات هر کدام ۲۵‌هزار خودرو و بانک پارسیان ۱۰‌هزار خودرو را پوشش دادند.

بانک‌های عامل هر‌یک به‌طور مستقیم درگیر پرداخت تسهیلات نیستند بلکه بعد از انعقاد قرارداد خودروساز با خریدار و دریافت اسناد ناشی از فروش، خودرو‌ساز چک‌های دریافتی را به بانک عامل طرف قرار داد ارائه و با سود ۱۶‌درصد تنزیل می‌شود. در ادامه بانک‌‎ها اسناد دریافتی را به بانک مرکزی ارائه می‌کنند و به میزان آن خط اعتباری با سود ۱۴‌درصد دریافت خواهند کرد.

آن‌طور که فولادگر، رئیس کمیسیون ویژه‌ی حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ اعلام کرده طبق برآورد انجام شده برای بسته‌ی خروج از رکود در بخش تحریک تقاضا در سه بخش خودرو، کالای مصرفی با دوام و خرید دین کالای واسطه‌ای تسهیلات بانکی مورد نیاز ۹‌هزارو۵۰۰میلیارد تومان است که از این میزان ۲هزارو۵۰۰میلیارد تومان برای خرید ۱۱۰هزار خودرو داده شده به مردم از محل خط اعتباری بانک مرکزی اختصاص یافته است.
کد مطلب: 3251