تولید شاه کلید پیشرفت و آسیب ناپذیری در اقتصاد جهانی
دکتر حسین محمد پورزرندی رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران پیرامون شعار سال گفت: به مانند سالهای اخیر رهبر فرزانه و گرانقدر انقلاب شعار سال را به مفهومی کاملا اقتصادی اختصاص دادند، رونق تولید شاید عبارتی تشکیل شده از دو کلمه باشد اما همه کاستی ها و گرفتاریها و تنگناهای کشور بخصوص در برهه کنونی را نمایان و متجلی می سازد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۶
 
تولید شاه کلید پیشرفت و آسیب ناپذیری در اقتصاد جهانی
 
دکتر حسین محمد پورزرندی رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران پیرامون شعار سال گفت: به مانند سالهای اخیر رهبر فرزانه و گرانقدر انقلاب شعار سال را به مفهومی کاملا اقتصادی اختصاص دادند، رونق تولید شاید عبارتی تشکیل شده از دو کلمه باشد اما همه کاستی ها و گرفتاریها و تنگناهای کشور بخصوص در برهه کنونی را نمایان و متجلی می سازد.

به گزارش تحریرنو ؛ رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اینکه اگر تحریم اقتصادی را به مانند یک بلیه طبیعی مانند سیل یا زلزله در نظر بگیریم بدون کمترین تردیدی، تولید نقش استحکامات سازه و رعایت اصول فنی ساختمان را دارد؛ گفت : تولید شاه کلید پیشرفت و آسیب ناپذیری در اقتصاد جهانی و موج شکنی محکم در برابر سیل تهدیدات دشمن است.

وی با تاکید براینکه هیچ کدام از کلیدواژه های اقتصادی چنین جایگاهی را ندارند، اظهار داشت: اگر نگاهی به بزرگی اقتصاد ایران بیندازیم انتظار داریم که چنین اقتصادی کمتر در برابر تکانه های خارجی متلاطم شود اقتصاد ایران از لحاظ بزرگی و حجمGDP نزدیک به ۵۰۰ میلیارد دلاری، در رتبه ۲۷ جهان قرار دارد و اگر تولید ناخالص داخلی را بر مبنای برابری قدرت خرید (ppp) محاسبه کنیم، ایران با اقتصاد حدود ۵/۱ تریلیون دلاری در رتبه ۱۸ جهان قرار دارد.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اینکه به لحاظ ذخائر هیدروکربوری ایران با ۱۵۸ میلیارد بشکه ذخایر نفتی کشف شده، نزدیک به ۱۰درصد از کل منابع کشف‎شده نفتی جهان را دارا است، اذعان داشت: ایران همچنین دومین کشور بزرگ دارای ذخایر ثابت‏ شده گاز و چهارمین کشور بزرگ تولیدکننده گاز جهان می‎باشد این مزیتها را بسیاری از کشورها حتی کشورهای پیشرفته ندارند اما چرا با داشتن چنین مزیتهای اقتصادی کشور ما هنوز هم در شرایط خاص اقتصادی دچار تلاطم می شود پاسخ بی شک در یک گزاره نهفته است و آن ضعف تولید است.

وی ادامه داد: در کشور ما سهم بخش صنعت از کل تولید ناخالص داخلی کشور بسیار پایین است. رشد متوسط سالانه سرمایه گذاری در این بخش کمتر از ۵/۱ درصد طی سالیان اخیر بوده است و سهم این بخش کمتر از ۱۵درصد و حدود ۱۲ درصد کل GDP کشور بوده است این در حالیست که در کشورهای شرق آسیا سهم تولیدات صنعتی از تولید ناخالص داخلی نزدیک به ۲۵درصد است.

دکتر پورزرندی با تاکیدبر اینکه باید اشاره کرد تحریم سلاحی نخ نما است که آمریکا در مورد کشورهای مختلفی به کار می گیرد و روسیه و چین از جمله این کشورها هستند، گفت: در این زمینه در سال ۲۰۱۸ اعمال تعرفه بر روی ۵۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین که تقریبا معادل ده درصد کل واردات این کشور از چین بود قابل ذکر است اما چرا اقتصاد چین و روسیه در اثر نه تنها آشفته نمی شوند بلکه به مقابله با مثل می پردازند بستن تعرفه ۲۵درصدی کشور چین بر روی برخی کالاها از جمله محصولات کشاورزی آمریکا بخشی از این پاسخ بود.

وی در ادامه با تاکید براینکه شواهد نشان می دهد که تحریمهای آمریکا در کشورهای فوق بی اثر و یا کم اثر است بخاطر اینکه تولید در این کشورها پر رونق و پیشرفته است، تصریح کرد:رونق تولید که در افزایش صادرات تبلور می یابد باعث می شود که کشور به جای قرار گرفتن در حاشیه اقتصاد همبسته جهانی در متن و مرکز آن قرار بگیرد امروزه در کشور ما بخصوص در یک سال اخیر بخش تولید متحمل فشارها و آسیبهای جدی قرار گرفت که این آسیبها بلافاصله در قالب کاهش رشد اقتصادی، افزایش تورم، پایین آمدن بهره وری، گسترش فقر ، کاهش اشتغال و ... خود را نشان می دهد.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ادامه داد: بخش تولید در کشور ما بخاطر تحولات اخیر بازار ازر و کاهش ارزش پول ملی قسمتی از توان و رمق خود را از دست داده است بخشی از نیروی کار خود را تعدیل کرده است و در فروش محصولات خود و واردکردن مواد اولیه دچار مشکل شده است همین امر سبب شده که در بعد داخلی نیز با موانعی چون مسائل مالیاتی، عوارض گمرکی، بدهی به دیگر بخشها و دستگاهها، عدم توان بازپرداخت تسهیلات، نبود و کمبود سرمایه بخصوص سرمایه درگردش و مانند اینها مواجه باشد.

دکتر پورزرندی اذعان داشت: رونق تولید مورد نظر مقام معظم رهبری در طول شعار سال قبل یعنی حمایت از تولید داخل و در درون گفتمان اقتصاد مقاومتی قرار دارد چنانچه حمایت همه جانبه از کالای ایرانی مدنظر قرار بگیرد تولید نیز شکوفا خواهد شد.

وی خاطر نشان ساخت: بخش مهم دیگری از رونق تولید به سرمایه گذاری گسترده در این بخش توسط دولت و بخش خصوصی بر می گردد امروز باید تلاش کرد سرمایه ها به جای حرکت به سمت بخشهای کم تحرک و کم اثر به سوی تولید گسیل داشته شوند. بخش دیگری از این فرایند به عهده مراکز و انجمنهای علمی و تحقیقاتی، دانشگاهها و شرکتهای دانش بنیان است آنها باید به لحاظ تئوریک مسیر رونق تولید را به خوبی کندوکاو کرده و راه را به خوبی نشان دهند.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران یادآور شد: پیدا کردن مزیتهای نسبی، نشان دادن فرصتها و تنگناها و ترسیم سناریوها بخشی از ماموریتهای آنهاست. مردم، همبستگی، مشارکت و اتحاد آنها در رونق تولید و حمایت از تولید پایان بخش چرخه ای است که در پایان می تواند اعتلا و توسعه کشور را به همراه داشته باشد.
کد مطلب: 18169