با اجرایی در تالار وحدت؛
یاد جنوب در گرم‌ترین تابستان پایتخت/لیان برای بیرمی نواخت
گروه موسیقی «لیان» بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان طی روزهای دوازدهم و سیزدهم مردادماه تازه‌ترین کنسرت‌های خود را در تالار وحدت تهران برگزار کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۲
 
یاد جنوب در گرم‌ترین تابستان پایتخت/لیان برای بیرمی نواخت
 
گروه موسیقی «لیان» بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان طی روزهای دوازدهم و سیزدهم مردادماه تازه‌ترین کنسرت‌های خود را در تالار وحدت تهران برگزار کرد.

به گزارش تحریرنو ؛ تالار وحدت تهران در گرم ترین روزهای پایتخت میزبان تازه‌ترین دور کنسرت های گروه لیان بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان در روزهای دوازدهم و سیزدهم مردادماه بود. در این کنسرت که به همت موسسه «آوای دوران» به تهیه‌کنندگی رسول ترابی و سمیه کاویانی برگزار شد گروه «لیان» بوشهر که عمدتا به اجرای نغمات شادیانه موسیقی جنوب کشورمان می‌پردازد به اجرای قطعات منتخب سال‌های اخیر خود پرداخت که این قطعات مانند همیشه با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد.

این گروه که برای سومین بار و با فاصله کمتر از یک ماه، تابستان تهرانی‌ها را در تالار وحدت، همرنگ آواها و نواهای نخلستان‌های جنوب و امواج خلیج فارس کرد و تلاش کرد با اجرای قطعاتی از موسیقی جنوب پیام آور دوستی برای اقوام ایرانی به ویژه کویر مرکزی و جنوب ایران باشد.

«چغول» با شعری از فرج‌الله کمالی، ترانه محلی گناوه ای به نام «زینو»، «نی مه» با اشعار فولک بوشهر و فایز دشتسانی؛ اجرای حرکات آیینی«کلاغ»، خیام خوانی با اشعار محلی بوشهر و قطعاتی از شاهرخ سروری، نوازندگی نی جفتی «عبدالحلیم»، «زی الهوا»، «الحسبی و داد»، «قلعه» از محمد بیابان و«تینا» از فرشید تربیت عمده آثاری بودند که در این کنسرت پیش روی مخاطبان قرار گرفت. این در حالی است که محسن شریفیان که تاکنون آثار متعدد پژوهشی را در عرصه موسیقی جنوب منتشر کرده بین هر یک از اجرا توضیحاتی را پیرامون قطعات ارائه می‌داد.

اجراهای گروه بین‌المللی لیان با پشتوانه پژوهش‌های محسن شریفیان برای علاقمندان به موسیقی تلفیقی و موسیقی نواحی ایران، به نوعی کارگاه‌های آموزشی محسوب می‌شود که مخاطب را با سبک‌های مختلف موسیقی منطقه جنوب آشنا می‌کند. این در حالی است که تاکنون غیر از گروه «لیان» و تعدادی انگشت شمار از گروه‌های دیگر کمتر به برگزاری کنسرت‌های این چنین اقدام کرده‌اند.

محسن شریفیان در کنسرت شب گذشته خود که با خوانندگی محمد بحرانی در اجرای یکی از قطعات همراه بود، با روایت یک داستان طنز از نامه تعدادی از اهالی شهرستان دشتی پیرامون یک حادثه زیست محیطی سخن گفت.

وی قبل از اجرای قطعه «ی کله» در قالب داستان طنزی به نام «عبدالرضا مارم» که در گذشته سفارش‌های مردم را از کشورهای مختلف می آورده است گفت: این روزها مردم شهرم از سر ناچاری می‌خواهند که در کنسرت‌های تهران صدای آن‌ها باشم در این راستا اهالی شهرستان «دشتی» نامه‌ای با امضای شش هزار نفر در مورد خطر محیط زیستی در «کوه بیرمی» نوشته و خواستار لغو مجوز فعالیت معدنی شده‌اند که در آن منطقه محافظت شده، در حال لطمه زدن به جانوران و گیاهان منحصر به فرد آن منطقه شده است.

علی ضیاء، آریا عظیم‌نژاد، حمید متبسم، حمید آذرنگ، محمد بحرانی و احسان عبدی‌پور مهمانان شب گذشته کنسرت لیان بودند.

محسن شریفیان نوازنده نی انبان، فلوت و نی جفتی، اُکلو فرامرزی خواننده، آکا صفوی، حمزه مقدم نوازنده کونگاه و دایره ، امین سلیمیان نوازنده دم دم و بوق شاخی، حسین کاوه خو نوازنده عود، فرزاد خسروی نوازنده بیس، محمود بردک نیا نوازنده دمام و بوق شاخی، حمید اکبری نوازنده تمپو و کاخن، مرتضی پالیزبان نوازنده ضرب و تمبو گروه اجرایی کنسرت گروه «لیان» در تالار وحدت را تشکیل می دادند.
کد مطلب: 19132