از سوی جلال ملکی صورت گرفت؛
۸ توصیه سخنگوی آتش‌نشانی به والدین در ایام منتهی به چهارشنبه‌سوری
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با تشریح توصیه‌هایی برای برگزاری ایمن جشن ملی چهارشنبه‌سوری به والدین توصیه کرد که در این ایام در کنار فرزندان خود باشند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۵
 
۸ توصیه سخنگوی آتش‌نشانی به والدین در ایام منتهی به چهارشنبه‌سوری
 
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با تشریح توصیه‌هایی برای برگزاری ایمن جشن ملی چهارشنبه‌سوری به والدین توصیه کرد که در این ایام در کنار فرزندان خود باشند.

به گزارش تحریرنو ؛ جلال ملکی با بیان اینکه مهم‌ترین حوادث قبل از چهارشنبه‌سوری مربوط به انفجارها در انبارهای نگهدارنده مواد محترقه است، گفت: این روزها برخی افراد به شدت در این انبارها کار می‌کنند و انبارها ممکن است زیرزمین یک خانه مسکونی باشد یا حتی یک واحد مسکونی و اگر انفجاری رخ دهد حوادث تلخی را رقم می‌زند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه والدین مهم‌ترین نقش را در ایمن برگزار کردن این جشن ملی دارند، گفت: حضور اعضای خانواده در کنار هم برای برپایی جشن چهارشنبه‌سوری عامل مهمی در کاهش حوادث این شب است. در ایام قبل از چهارشنبه‌سوری والدین نظارت بیشتری بر رفتار فرزندان خود و به ویژه نوجوانان داشته باشند. ارتباطات آنان را با دوستانشان به‌ویژه دوستان جدید کنترل کنند. والدین حتما در کنار فرزندانشان باشند.

وی خاطرنشان کرد: اگر والدین در کنار فرزندان خود نباشند، آنها این جشن را با غریبه‌ها برگزار می‌کنند و ممکن است احتمال وقوع حوادث بیشتر شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ادامه داد: خانواده‌ها از قرار گرفتن در کنار آتش‌هایی که خودشان روشن نکرده اید خودداری کنید. این مسئله سال‌های گذشته تعدادی از هموطنان را با آسیب‌دیدگی مواجه کرده است. به این صورت که افراد به هنگام عبور از معابر با مشاهده شعله‌های برافروخته یک آتش، جذب آن شده و در کنار آن قرار می‌گرفتند غافل از اینکه در این آتش مواد منفجره قرار داده شده و لحظاتی بعد به دلیل انفجار این مواد و پرتاب شعله‌های آتش یا قطعات تیز و برنده صدمات زیادی به این افراد که از این موضوع اطلاعی نداشته‌اند وارد شده است.

وی افزود: والدین هرگز اجازه ندهند کودکان به تنهایی اقدام به برپایی آتش کنند. کودکان و نوجوانان ناپسند بودن آتش‌بازی و بازی با مواد محترقه را می‌دانند و معمولاً مواد محترقه‌ای که از قبل تهیه کرده‌اند در نقاطی از منزل مثل پشت‌بام، بالکن، انباری و یا حتی در کمد شخصی و کیف وسایل مدرسه خود پنهان می‌کنند بنابراین والدین باید به طور نامحسوس، کمد البسه و وسایل شخصی آنان را مورد بازبینی قرار دهند و اگر موردی یافتند آنان را خطرات این کار مطلع کنند.

ملکی تصریح کرد: اکثر مواد محترقه‌ای که در این ایام در دسترس جوانان قرار دارد را به دلیل دست‌ساز بودن بسیار خطرناک است و بعضی از این مواد به قدری حساس هستند که با کمترین حرارت و حتی در اثر انتقال حرارت دست یا نگهداری در جیب و کیف منفجر می‌شود و آسیب‌های زیادی را به افراد وارد می‌کند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران توصیه کرد: در ایام قبل از شب چهارشنبه‌سوری پنجره‌ها به ویژه آن‌هایی که مستقیم به فضای بیرونی و به معابر و کوچه‌ها باز می‌شوند را بسته نگهدارید تا از افتادن اشیاء مشتعل به داخل منزل جلوگیری شود.

وی گفت: از انداختن مواد منفجره مثل کپسول‌های کوچک گاز، قوطی‌های دربسته، انواع اسپری‌ها به داخل آتش خودداری کنید چون انفجار و پرتاب قطعات کوچک آن، به افراد آسیب‌های زیادی وارد می‌کند.

ملکی خاطرنشان کرد: پریدن از روی آتش با لباس‌های بلند و گشاد بسیار خطرناک است چون بعضی از البسه از جنس مواد نایلونی و نفتی و بسیار قابل اشتعال است و درصورت سرایت آتش به سرعت شعله‌ور می شود و فرد را دچار مصدومیت می‌کند.

وی تأکید کرد: سازمان آتش‌نشانی تهران مثل سال‌های گذشته در شب چهارشنبه‌سوری امسال در آماده‌باش کامل به سر می‌برد و نیروهای آتش‌نشانی برای ایمنی این شب در نقاط مختلف شهر مستقر هستند.

سخنگوی آتش‌نشانی به مردم توصیه کرد که در صورت مشاهده هرگونه انبارداری، نگهداری، جابجایی و نقل و انتقال مواد شیمیایی به ویژه به صورت مقطعی و مخفیانه به سرعت مراتب را به مراکز نظامی و انتظامی اطلاع دهند.

ملکی در پایان با بیان اینکه امسال با توجه به اقدامات پیشگیرانه و فرهنگسازی که طی دو سه سال اخیر صورت گرفته است، حوادث چهارشنبه‌سوری بسیار کم شده است، گفت: هنوز سیاست‌گذاری کلان در زمینه فرهنگسازی صورت نگرفته است و طی دو سه سال اخیر اقدامات کوچکی صورت گرفته که منجر شده حوادث شب چهارشنبه سوری کاهش یابد اما نیاز است که رسانه ملی و آموزش و پرورش نیز بیشتر از همیشه به این موضوع توجه کنند تا آیین چهارشنبه سوری به سنت اصیل خود بازگردد.
کد مطلب: 18126