یک درمانگر و پژوهشگر در حوزه علوم اعصاب شناختی؛
اعتیاد ریشه دروغگویی افراد معتاد است
دکتر پیمان حسنی ابهریان با بيان اينكه اعتياد ریشه‌ دروغگویی افراد معتاد است گفت: حفظ موقعیت اجتماعی، مراقبت از شان خانوادگی و مصرف مداوم مواد مخدر سه عامل مهمی است باعث مي‌شود فرد معتاد با صراحت دروغ بگوید.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۴
 
اعتیاد ریشه دروغگویی افراد معتاد است
 
دکتر پیمان حسنی ابهریان با بيان اينكه اعتياد ریشه‌ دروغگویی افراد معتاد است گفت: حفظ موقعیت اجتماعی، مراقبت از شان خانوادگی و مصرف مداوم مواد مخدر سه عامل مهمی است باعث مي‌شود فرد معتاد با صراحت دروغ بگوید.

به گزارش تحریرنو از ستاد مبارزه با مواد مخدر ؛ دکتر پیمان حسنی ابهریان با تاكيد بر اينكه اعتیاد یک بیماری است، گفت: اين بیماری اثرات مخربي بر ذهن، روح و جسم افراد می‌گذارد و زوال عقل و تفكر از جمله تبعات مصرف مواد مخدر است.

وي افزود: افراد بعد از مصرف مواد مخدر، دچار مسخ‌شدگی و سرخوشی وابسته به مواد مخدر می‌شوند و تمرکز درستی بر رفتار و حرکات خود ندارند.

اين درمانگر اعتياد با بيان اينكه اعتياد ریشه‌ دروغگویی افراد معتاد است، گفت: وقتی فرد معتاد دروغ می‌گوید چند نکته وجود دارد؛ اول اینکه این فرد همواره سعی می‌کند شان، شخصیت و جایگاه خود را در جامعه حفظ کند، چرا كه می‌داند اعتیاد در باور فکری و ذهنی مردم ناهنجار و نامطلوب است و در جامعه در ارزیابی و سنجش مثبتي قرار ندارد، لذا اين فرد براي محافظت از خود دروغ می‌گوید.

ابهريان بيان داشت: مسئله بعدی اعتیاد فرد به مصرف مواد مخدر است براي اينكه فرد مصرف مداوم و احساس خوب داشته باشد دروغ می‌گوید تا خودش را پشت اعتیاد پنهان کند.

وي ادامه داد: نکته بعدی این است که چرا اساساً معتاد دروغ می‌گوید؟ فرد معتاد برای توجیح خود دست به این رفتار می‌زند تا یک موضوع غیر واقع را واقع و درست جلوه دهد به عبارتی دیگر یک دروغی را برای خودش حقيقت می‌داند و احساس می‌کند من پاکم، درستم و رفتارم پسندیده است و چون باور ذهنی دارد و این قضیه را قبول دارد با صراحت و قدرت آن را بیان می‌کند؛ طوری که شما باور کنید فرد معتاد نیست و علاقه‌ای به مصرف مواد مخدر ندارد.

اين پژوهشگر حوزه اعتياد بيان داشت: ما می‌دانیم موضوعي دروغ است ولی فرد معتاد بر این پافشاری دارد که دروغ نیست بلکه واقعیت است، خیلی از این موارد به اختلالات فکری و ذهنی افراد معتاد بر‌مي‌گردد كه منجر به دروغگویی فرد معتاد می‌شود.

به گفته ابهريان حفظ موقعیت اجتماعی، مراقبت از شان خانوادگی و مصرف مداوم مواد مخدر سه عامل مهمی است باعث مي‌شود فرد معتاد با صراحت و قدرت دروغ بگوید.

وي در پايان گفت: متاسفانه تا زماني که افراد تحت تاثیر مواد مخدر هستند و به دنبال احساس سرخوشی ناشی از موادمخدر مي‌باشند این تاثیر نامطلوب بر آنها وجود دارد و نمي‌توان به آنان کمک چندانی کرد؛ زیرا فرد معتاد به گفته‌های خودش باور و یقین دارد مگر اینکه افراد به سمت ترک مواد قدم بردارند تا با واقعیت وجود خودشان رو به رو شوند و با صحت و سلامت به موضوعات فکر کنند.
کد مطلب: 13780