جمال شورجه، کارگردان سینما:
برگزاری کنگره‌ی شهدای هنرمند یک حرکت ملی است
برگزاری کنگره‌ی شهدای هنرمند یک حرکت ملی است و باید همه‌ی نهادها و ارگان‌های فرهنگی و هنری کشور در برگزاری آن دخیل شوند.
تاریخ انتشار : شنبه ۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۲
 
برگزاری کنگره‌ی شهدای هنرمند یک حرکت ملی است
 
برگزاری کنگره‌ی شهدای هنرمند یک حرکت ملی است و باید همه‌ی نهادها و ارگان‌های فرهنگی و هنری کشور در برگزاری آن دخیل شوند.

به گزارش تحریرنو، جمال شورجه، کارگردان ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه کمک و هم‌یاری در برگزاری کنگره‌ی شهدای هنرمند، گفت: من فکر می‌کنم این حرکت حرکتی هست که در واقع چون در تمام مراکز استان‌ها صورت می‌گیرد، یک حرکت ملی است. این کنگره‌ی شهدا، مختص بسیج نیست که بخواهد اجرا کند، یک حرکتی است که تمام ارگان‌ها ونهادها به عبارتی باید دخیل شوند، وارد بشوند. این امر، مثل هنرمندان مختص یک قشر و طبقه خاصی نیستند. این هنرمندان ما متعلق به سراسر ایران و همه‌ی ملت هستند.

وی افزود: این شهدای هنرمند که مال این بسیج که نبودند، مال تمام ایران بودند. دراین زمینه‌ها، هرکاری از دست ما بر می‌آید، چه در کارهای تصویری و این‌ها ما می‌توانیم کمک کنیم، ما اعلام آمادگی می‌کنیم.

شورجه ادامه داد: مهم‌ترین موضوع در این حوزه بحث فرهنگ‌سازی و تاثیرگذاری است؛ آن هدف و پیام برگزاری خود این کنگره، به‌هر جهت، هم شناسانده بشود تا جامعه بداند که شهدا چه افرادی بودند. حرکت بسیارخوبی است.

این کارگردان سینما معتقد است باید جامعه به‌ویژه نسل جدید هنرمندان با این الگوهای هنری و فرهنگی بیش‌تر آشنا شوند.

وی اظهار داشت: آشنا کردن جامعه با هنرمندان شهید خصوصا برای نسل‌های جدیدتر یک نیاز اساسی است، تا با روحیه‌ی فرهنگ جهاد و شهادت، بیگانه نباشند. به‌هر جهت، هم برای این‌که جامعه با این هنرمندان آشنا بشود و هم هنرمندان ما در واقع تاسی کنند به این افراد و فقط شهید آوینی را الان از بین هنرمندهای ما می‌شناسند، حالا به‌هر جهت از طریق آثارش و برخورد در واقع اخلاصی که در وجود این شهید بزرگ‌وار بود، می‌شناسند. بقیه نمی‌دانند که مثلا شهدای هنرمند، دیگرکی بودند؟، چه اثراتی داشتند؟

به اعتقاد وی حرکت برگزاری کنگره در باکس‌های مختلف بستری را فراهم می‌کند تا منابع شناخت این سرمایه‌های هنری و معنوی جمع‌آوری و ارائه شوند. این‌ها حرکت خوبی هست. من فکر می‌کنم که این حرکت، یک حرکت ملی هست و خیلی باید فراگیرتر از این باشد که فقط بسیج، متولی این امر بشود.

این کارگردان سینما و تلویزیون در رابطه با نقش و حضور مردم در این کنگره، گفت: واقعا بتوانیم طیف‌های وسیع تر و گسترده‌تری از مردم را پای کار بیاوریم، پای دیدن این آثار و دیدن و شناختن این هنرمندان و خصوصا هنرمندان و جامعه‌ی هنری را ارزش‌مند است. این‌که شناسانده شود که هنرمندان برج عاج‌نشین نیستند و در صورت نیاز در متن میدان هم حضور دارند الگوسازی بسیار درستی است.

شایان ذکر است کنگره‌ی سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند در پنج رشته‌ی هنری شامل: سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی، موسیقی و شعر و ادبیات اواخر دی‌ماه سال‌جاری توسط سازمان بسیج مستضعفین، سازمان بسیج هنرمندان با مشارکت و تعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حوزه‌ی هنری، خانه‌ی هنرمندان ایران، مرکز بسیج سازمان صداوسیما و بنیاد فرهنگی روایت به دبیری محمد خزاعی در تهران برگزار می‌شود.
کد مطلب: 3890