حجت الاسلام زائری؛
سال نوی معنوی از شب قدر شروع می شود
اولین شب از مراسم شب های قدر در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان در موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۳
 
سال نوی معنوی از شب قدر شروع می شود
 
اولین شب از مراسم شب های قدر در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان در موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی سرچشمه، در اولین شب این برنامه که شب نوزدهم ماه مبارک رمضان برگزار شد، حجت الاسلام محمدرضا زائری، به بیان فضائل شبهای نزول قرآن پرداخت. همچنین در این مراسم ، قرائت دعای پرفیض جوشن کبیر، مداحی و توسط مداحین اهل بیت (ع) اجرا شد.

در این مراسم حجت الاسلام محمدرضا زائری، طی سخنانی اولین قدم در مقابل هر نعمتی را شکر نعمت خداوند دانست و گفت: حتی در طول روز وقتی در معرض نعمت های خداوند می افتیم باید فورا شکر به جا آوریم. هرچند که در وهله اول نعمت های ظاهری به چشم می آید، اما نعمت های دیگری مانند فرصت بندگی خدا و طول عمر نیز جای شکرگزاری بسیاری دارد.

دکتر زائری در ادامه به نکته ای اشاره کرد و گفت: بزرگی اولیای خدا را درخواب دید و از او پرسید در عالم بعد از مرگ چه خبر است؟ اما آن ولی خدا پاسخ او را با این پرسش جواب داد که در دنیا چه خبر است؟! به این معنا که هر خبری هست در دنیاست و نباید از آن غفلت کرد.

او با بیان اینکه ذکر و دعا در شب های قدر موجب برکت های بسیاری در عالم برزخ می شود، تصریح کرد: ذکر صلوات در دنیا اثری در آخرت دارد که اگر انسان می دانست در شبانه روز مدام به صلوات می پرداخت. استغفار، سلام بر حضرت سیدالشهدا علیه السلام، خدمت به پدر و مادر، نگاه محبت به والدین و دستگیری از گرفتار و یتیم از جمله فرصت های بزرگی است که برکت ها و آثار بسیاری در آخرت برای ما دارد.

حجت الاسلام زائری با اشاره به اینکه به اندازه هر نفس ما برای رسیدن به خدا راه است، اظهار داشت: این مطلب نشان می دهد که هزاران راه برای قرب الهی وجود دارد که ذکر و توجه مداوم این مسیر را هموار خواهد کرد. به همین دلیل است که اولیای خدا فرصت دنیا را قدر می دانند چراکه فرصت دنیا بهترین کمک برای آخرت محسوب می شود.

ایشان با اشاره به حادثه تروریستی در ماه مبارک رمضان گفت: تروریستی که مردم روزه دار را به شهادت رسانده، فرصت دنیا را از دست داد و برای همیشه جهنمی شد.

ماه مبارک رمضان از دیگر فرصت های مغتنم در دنیاست که حجت الاسلام زائری از آن یاد کرد و ابراز داشت: اگر انسان بخواهد نعمت های خداوند را بشمارد عاجز خواهد ماند. مگر این که از فرصت های این ماه و سایر ایام عمر خود به بهترین وجه و در جهت رضای الهی استفاده کند.

حجت الاسلام زائری به نوشته شدن تقدیرات یک سال آینده در شب نوزدهم اشاره کرد و گفت: در این شب اتفاقات، حوادث و توفیقاتی نوشته می شود که در سال آینده نصیب ما خواهد شد. به همین دلیل است که باید این شب را قدر بدانیم. هم چنانکه مقدرات در شب بیست و یکم تایید و در شب بیست و سوم ماه رمضان امضا می شود.

به گفته حجت الاسلام زائری در شب قدر سال معنوی آغاز می شود که ضرورت دارد برنامه ریزی دقیق معنوی برای خود داشته باشیم.

او تصریح کرد: سال نوی معنوی در واقع از شب قدر شروع می شود که باید ذکر یا مقلب القلوب و الابصار بگوییم . و به تعبیر امام صادق علیه السلام دعای غریق را باید مداوم بخوانیم. چراکه در طول تاریخ تهدید برای انسان ها به اندازه امروز نبوده و در طول تاریخ زندگی بشر هیچ زمانی شیطان به این اندازه قدرت نداشته و خطر و تهدید به انسان نزدیک نبوده است. چراکه شیطان شریک مال و خانواده است.

این فعال فرهنگی راهکار نجات از مکر شیطان را رحمت الهی عنوان کرد و ادامه داد: پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند هیچ کسی وارد بهشت نمی شود مگر به رحمت خدا. مردم سوال کردند حتی شما؟ آن حضرت فرمودند حتی من پیغمبر هم باید مشمول رحمت الهی شوم.

ایشان ادامه داد: بالاترین چیزی که از خداوند می خواهیم نجات از آتش جهنم است که دعای شب قدر است. زیرا نجات از آتش مهمترین و بزرگترین مشکل ماست و بقیه مسائل در ذیل آن قابل حل است. به همین علت است که اسماء الهی را در این شب می خوانیم و از خداوند نجات از آتش جهنم را درخواست می کنیم.

حجت الاسلام زائری درباره آداب دعا کردن اظهار کرد: در هنگام دعا باید مانند انسان درمانده ای باشیم و از گناهان و خطاهای خود و حتی از ثواب ها استغفار کنیم درواقع باید درک این مرحله را داشته باشیم.

لازم به یادآوری است مراسم بزرگداشت شب های قدر در شب های ۲۱ و ۲۳ ماه مبارک رمضان راس ساعت ۲۳ در موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه) واقع در میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه کوچه شهید صیرفی پور برگزار می شود و حضور برای عموم آزاد است.
کد مطلب: 12054