چند خبر از شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران
اتمام عملیات تعویض پوشش خط لوله انتقال نفت، راه اندازی سیستم حفاظت کاتدی با استفاده از انرژی خورشیدی، منطقه خوزستان فعال در عرصه مسئولیت اجتماعی از جمله خبرهای شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۹
 
چند خبر از شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران
 
اتمام عملیات تعویض پوشش خط لوله انتقال نفت، راه اندازی سیستم حفاظت کاتدی با استفاده از انرژی خورشیدی، منطقه خوزستان فعال در عرصه مسئولیت اجتماعی از جمله خبرهای شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران است.

اتمام عملیات ۱۵ کیلومتر تعویض پوشش خط لوله انتقال نفت شهر- کرمانشاه

پروژه تعویض پوشش ۱۵ کیلومتر از خط لوله انتقال نفت خام نفت شهر – کرمانشاه به اتمام رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران- منطقه غرب؛ رئیس مهندسی خوردگی در گفت و گویی با بیان این مطلب که؛ پروژه تعویض پوشش ۱۵ کیلومتر از خط لوله ۸ اینچ نفت شهر- کرمانشاه به منظور افزایش ایمن سازی خط و پایداری عملیات انتقال مواد نفتی در دستور کار قرار گرفت؛ اظهار داشت: این اقدام با توجه به قدمت بالای عمر پوشش لوله این خط در دو فاز، از کیلومترهای ۹۰ تا ۱۰۰ و ۲۱۸ تا ۲۲۳ اجرایی شد.

رحمان رضایی با اشاره به انجام پروژه پیگرانی هوشمند در طول مسیر خط لوله یاد شده که در اسفند ماه سال گذشته انجام شد؛ خاطر نشان کرد: فاز اول این پروژه با اعلام نتایج اولیه پیگرانی هوشمند و تعیین میزان رشد خوردگی با اولویت ترمیم نقاط با خوردگی بالا آغاز شد که علاوه بر تعویض پوشش ۱۵ کیلومتر از مسیر ۲۳۶ کیلومتری این خط لوله، نقاط خوردگی حاد نیز ترمیم و تعمیر شد.

وی افزود: فاز اول پروژه به طول ۱۰ کیلومتر در مدت زمان ۹ ماه انجام شد که در زمان اجرای آن نقاط خوردگی با همکاری واحدهای نگهداری و تعمیرات خط، ترابری، بازرسی فنی، عملیات و HSE ترمیم و تعمیر شد.

رضایی نقاط خوردگی ترمیم شده در فاز اول اجرای تعویض پوشش را ۸ نقطه خوردگی اعلام کرد و افزود: این نقاط از خوردگی هایی با عمق ۲۰ تا ۲۸ درصد بودند که بر اساس اولویت نسبت به ترمیم آن ها اقدامات لازم صورت گرفت.

وی عبور لوله در مسیرهای کوهستانی و صعب العبور و همچنین زمین های زراعی و کشاورزی را از مشکلات موجود در اجرای پروژه عنوان کرد و گفت: خوشبختانه تمام نقاط خوردگی اعلام شده در این محدوده از مسیر ترمیم شده و تعویض پوشش بدون بروز هیچ گونه حادثه ای و با کیفیت بالا صورت گرفت.

وی تصریح کرد: فاز دوم پروژه نیز به طول ۵ کیلومتر از کیلومتر ۲۲۳ تا ۲۱۸ در ابتدای شش ماهه دوم سال جاری آغاز شد که در این مقطع نیز علاوه بر مشکلات یاد شده، به دلیل قرار گرفتن و نزدیکی به محدوده شهری، تعویض پوشش و همزمان با اجرای آن، ترمیم نقاط خوردگی با حساسیت و دقت و اهمیت بسیار بالایی انجام شد.

رضایی افزود: به دلیل قرار گرفتن و عبور مقطعی کابل های برق فشار قوی، عبور کابل فیبر نوری و همچنین تقاطع با احداث بزرگراه راه کربلا، ایمن سازی و پایداری عملیات انتقال در این محدوده با حساسیت و اهمیت بسیار بالاتری اجرایی گردید.

رئیس مهندسی خوردگی اعلام کرد: عملیات تعویض پوشش در این مقطع در مدت سه ماه به اتمام رسید و در مدت انجام آن، ۴ نقطه خوردگی نیز از ۲۷ درصد تا ۸۰ درصد تعمیر شد.

راه اندازی اولین سیستم حفاظت کاتدی با استفاده از انرژی خورشیدی

کارشناسان منطقۀ تهران موفق شدند نخستین ایستگاه CPS سیستم حفاظت از زنگ را در خارج از تأسیسات با استفاده از انرژی خورشیدی راه اندازی کنند.

به گزارش روابط عمومي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقۀ تهران ، امیر نوروزی کارشناس واحد خوردگی در خصوص فرآیند راه اندازی و نصب این سامانه گفت: با همت و درایت همکارانمان در واحد برق، اولین ایستگاه CPS خورشیدی که انرژی الکتریکی مورد نیاز آن از منبع بزرگ و عظیم خورشید تامین می شود در این مکان نصب و با موفقیت راه اندازی شد.

وی هدف از اجرای این پروژه را پوشش و تأمین پتانسیل محدوده ای از خطوط ۱۸ و ۲۴ اینچ اصفهان / ری و جلوگیری از سرقتهای مکرر CPSکه پیش از این موجب خارج شدن ایستگاه جعفریه از مدار می شد دانست و افزود : این فرآیند با باند نمودن به خط ۲۶ اینچ در حالی منتج به راه اندازی CPS ایستگاه حفاظت کاتدی در ضلع شمالی و بیرونی فشارشکن کوه نمک شد که پیش از این فاقد برق بود.

وی در خصوص روند این پروژه گفت: از آنجائی که پتانسیل فولاد مدفون در خاک نسبت به الکترود مس / سولفات مس ( نیم پیل ) اندازه گیری می شود ، با بالا رفتن نیروی محرکه الکتریکی ( EMF )، شدت خوردگی نیز افزایش می یابد و در حالیکه ایستگاه مذکور از بدو راه اندازی خط ۲۶ اینچ خارج از مدار ، فاقد برق و دارای ایرادات زیرساختی بود، پس از بررسی و انجام تست های لازم برای راه اندازی در فاصله ۹۵ متری از خط ، کانالی به موازاتِ آن حفاری ، ریگلاژ و با استفاده از روش غرقآبی آندگذاری شد.

وی اضافه کرد: در ادامۀ این پروسه، فعالیتهای طبقه بندی شده و اصولی، مرحله به مرحله انجام و پس از اجرای تمام مراحل آند گذاری و باند کردن ، پتانسیلِ نقاطِ اندازه گیری خطوط ۱۸ و ۲۴ اینچ ، مورد ارزیابی قرار گرفت و پروسۀ راه اندازی با موفقیت پشت سر گذاشته شد.

وی خاطرنشان ساخت: با راه اندازی این سیستم، انرژی پاک خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد و برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست، احتیاج نداشتن به خطوط انتقال و توزیع برق، سهولت در نصب، نگهداری و بهره‌برداری و عدم مصرف انرژی‌های فسیلی را می توان از مهمترین مزایای این طرح دانست.

وی تأکید کرد : برقراری این سیستم، صرفه جویی قابل توجهی در مقایسه با نصب تجهیزات برقی داشته و ضمن این که میزان دسترسی و قابلیت اطمینان آن افزایش یافته، احتمال سرقت به مراتب کمتر از سیستم‌های قبلی خواهد بود.

نوروزی با اشاره به اینکه امروزه پدیدۀ خوردگی فلزات از جمله مشکلات اساسی و هزینه ساز صنایع بزرگ به خصوص صنعت نفت می باشد، حفاظت کاتدی را به عنوان موثرترین روش حفاظتی به منظور جلوگیری از شدت خوردگی سازه‌های مدفون در خاک عنوان کرد که به طور گسترده در حفاظت از خوردگی لوله‌های انتقال مواد نفتی مورد استفاده قرار می‌گیرد كه از مهمترین روش هاي کنترل خوردگی به شمار می رود و از مصاديق بارز اقتصاد مقاومتی است.

صعود سراسری بانوان کوهنورد شرکت به قله سیاهه شاهرود

گروه کوهنوردی بانوان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران به قله سیاهه شهرستان شاهرود صعود کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال‌شرق؛ مسئول امور ورزش منطقه با اعلام اين خبر گفت: در این صعود یک روزه که براساس برنامه ورزشی سال جاری و به میزبانی این منطقه انجام شد، ۴۲ بانوی کوهنورد شرکت از مناطق دوازده گانه حضور داشتند.

محمد محمدی افزود: قبل از صعود، جلسه‌ای با حضور سرپرستان و کوهنوردان برگزار و نکات لازم به آنان یادآوری شد.

وی ادامه داد: همچنین به منظور پیشگیری از وقوع حوادث احتمالی و ایجاد امنیت و سلامت گروه با دو نفر از راهنما بومی و پزشکیاران بهداری و بهداشت صنعت نفت، هماهنگی‌های لازم به عمل آمد.

محمدی تصریح کرد: در روز صعود، ساعت هفت صبح با دعوت کوهنوردان به آرامش، صبر و تحمل و تقویت روحیه تعاون و همکاری، حرکت به سمت قله آغاز شد که سرانجام توانستند با سلامت و پس از چهار ساعت کوهنوردی به قله صعود کنند.

منطقه خوزستان فعال در عرصه مسئولیت اجتماعی

روابط عمومی منطقه خوزستان دراقدامی ارزشمند بسته های فرهنگي در بين دانش آموزان روستاهاي کمتر توسعه یافته همجوار مسیر خطوط لوله انتقال نفت توزیع کرد.

به گزارش روابط عمومي شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقه خوزستان ، رئیس روابط عمومي منطقه با اعلام این خبر گفت: از نظر اجتماعی مسئول بودن به این معنی است که آدمها و سازمان‌ها می‌بایست با اخلاق و با حساسیت نسبت به مسائل اجتماعی، فرهنگی و محیطی رفتار کنند که تلاش برای برقراری مسئولیت اجتماعی، به افراد، سازمان‌ها و یک مجموعه کمک می‌کند تاثیری مثبت بر پیشرفت، کار و جامعه داشته باشند.

حسن عبدالنبی پور در ادامه با بیان اینکه در این طرح، جامعه هدف دانش آموزان مدارس همجوار مسیرخطوط لوله انتقال نفت در محور آبادان- اهواز می باشند، افزود: ۳ مدرسه محروم در روستاهای دابوهیه،شاخت الخان وشاخت الخان ۲ مورد شناسایی قرار گرفت و به دانش آموزان این مدارس کتاب دعا ،خودکار ،دفترمشق، مداد ،پاک کن وتراش اهدا شد.

وی ادامه داد: در این اقدام، ضمن توزيع بسته های فرهنگی، توضيحاتي در خصوص اهمیت و حفظ حريم خطوط لوله انتقال نفت، اقدامات جلوگیری از حوادث غیر مترقبه و خطرات ناشی از بی توجهی به علایم و مارکرها بین دانش آموزان ارائه شد.

افزایش ۲برابری توان ذخیره سازی فرآورده‌ تاسیسات مشهد در شرایط اضطراری

رییس تاسیسات انتهایی مشهد مقدس از افزایش ۱۰۰درصدی توان ذخیره سازی فرآورده در زمان عمل کردن رلیف‌ها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال‌شرق؛ حسین‌علی موذنی گفت: این تاسیسات دو مخزن رلیف با گنجایش ۱۲۰هزار لیتر دارد که در گذشته بصورت منفرد قابل استفاده بود.
وی اضافه کرد: کارشناسان منطقه شمالشرق با تغییر طراحی (طرحUشکل) امکان استفاده همزمان از دو مخزن رلیف در شرایط اضطراری را فراهم نموده و با اینکار توان ذخیره سازی تاسیسات در شرایط اضطراری را تا دو برابر افزایش دادند.

به گفته وی؛ اگر به هر دلیل رسید فرآورده در مخازن انبار پخش با مشکل روبرو شده و یا ولو خروجی تاسیسات بسته شود، رلیف‌ها عمل کرده و فرآورده را به داخل مخازن نامنطبق هدایت می‌کند تا از آسیب به خط لوله و آلودگی محیط زیست جلوگیری گردد.

موذنی خاطر نشان کرد: حجم بالای کار در این تاسیسات بواسطه تامین سوخت کلان شهر مشهد مقدس با وجود زائران میلیونی ثامن الحجج(ع) در کنار نیروگاه و فرودگاه بین المللی مشهد و بخشی از خراسان شمالی و جنوبی، دقت و سرعت کار بهره‌برداران را می‌طلبد که همین امر بر ضرورت پیش‌بینی‌های لازم در جهت افزایش ایمنی تاکید دارد.
کد مطلب: 17783