آغاز اجرای نمایش "پرنده و فیل" با حضور هنرمندان تئاتر و سینما
اجرای نمایش "پرنده و فیل" به کارگردانی حمید کیانیان در حالی تا ۲۵ تیر ادامه دارد که در نخستین روز از اجرای این نمایش جمعی از هنرمندان از حضور افراد کم توان در عرصه‌ی تئاتر حرفه‌ای استقبال کردند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۴
 
آغاز اجرای نمایش "پرنده و فیل" با حضور هنرمندان تئاتر و سینما
 
اجرای نمایش "پرنده و فیل" به کارگردانی حمید کیانیان در حالی تا ۲۵ تیر ادامه دارد که در نخستین روز از اجرای این نمایش جمعی از هنرمندان از حضور افراد کم توان در عرصه‌ی تئاتر حرفه‌ای استقبال کردند.

به گزارش تحریرنو از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، سومین تئاتر فراگیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حالی به روی صحنه رفته است که مرضیه برومند هنرمند نام آشنای عرصه‌ی سینما و تلویزیون در اجرای نخست این گروه حاضر شد.

برومند در جمع دعوت‌شدگان، به تقدیر از فعالیت‌های هنردرمانی پرداخت. او که پیش‌تر با اعضای این گروه در مشهد آشنا شده است اجرای آن‌ها را فوق‌العاده خواند و عنوان کرد که اعضای این گروه می‌توانند آموزگاران تلاش و امید باشند.

"پرنده و فیل" داستان گروهی از بچه‌های کم توان است که در حین ناامیدی با مربی متفاوتی روبرو می‌شوند. مربی از آن‌ها کمک می‌خواهد تا با هم نمایشی را اجرا کنند. نمایش درباره‌ی پرنده‌ای است که جوجه‌هایش توسط فیل از بین می‌روند. او حالا دنبال راهی برای مبارزه با ظلم می‌گردد. ولی یک پرنده‌ی کوچک با داشتن حداقل امکانات چطور می‌تواند با یک فیل مبارزه می‌کند؟ این چالش داستان اصلی این نمایش آهنگین را شکل می‌دهد.

منوچهر اکبرلو منتقد و نویسنده که در آیین افتتاحیه‌ی این نمایش حضور داشت به نقش تئاتر فراگیر در جامعه اشاره داشت: تئاتر جدا از آنچه که تصور اولیه‌ی ماست و آن پر کردن اوقات فراغت است، به عنوان ابزار می‌تواند در تمام شئون جامعه حاضر باشد.

وی ادامه داد: چه در زمینه‌ی برطرف کردن و کاهش کم توانی‌های جسمی و روحی و چه در زمینه‌هایی همچون تربیت یک شهروند متعهد می‌توان از هنر نمایش بهره گرفت. تربیت شهروند متعهد همان چیزی است که سیستم رسمی ما تلاش می‌کند تا با مربی و معلم آن را محقق کند تا یک جامعه‌ی رو به جلو و سالم داشته باشیم. با این نگاه تئاتر برای بخشی از جامعه که نگاه عوامانه‌ای به آن‌ها هست و آن‌ها را ناتوان و مصرف کننده می‌داند می‌تواند ابزار درستی برای بازآموزی باشد. اگر بتوانیم روش‌های درست بازآموزی را به این بخش از جامعه یاد بدهیم و به ‌آنها اعتماد به نفس ببخشیم، از آن لحظه آن‌ها از شهروند منفعل به یک شهروند فعال تبدیل می‌شوند. بنابراین از آن پس می‌توانند برای جامعه خود مفید واقع شوند. همان‌طور که اشاره کردم تاکنون تئاتر کمک بزرگی در این زمینه کرده و از این پس نیز می‌تواند بکند.

گفتنی است که این گروه از پنج سال قبل اجرای این نمایش را آغاز کرده است، اما به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شرایط حضور و اجرای آن‌ها در پایتخت و فضایی حرفه‌ای فراهم آمده است. این اثر پیش از این نیز برگزیده‌ی جشنواره بین‌المللی تئاتر امید آفرین اصفهان در دی ۱۳۹۵ بوده است.

در این آیین علاوه بر داوود کیانیان نویسنده‌ی اثر، هدایت هاشمی، جواد انصافی، آزاده ‍پورمختار، عباس جهانگیریان و سایر علاقه‌مندان حوزه‌ی تئاتر نیز حضور داشتند.

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر و ذخیره بلیت می‌توانند با شماره‌های ۸۸۹۶۶۱۱۹ و ۸۸۹۸۰۷۲۱ تماس بگیرند.
کد مطلب: 12144