با حضور اعضای شورای سیاست‌گذاری برگزار شد؛
دومین نشست هم‌اندیشی برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک
دومین نشست شورای برنامه‌ریزی هفته ملی کودک با نمایندگان وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های عضو این شورا و نهادهای تخصصی حوزه کودک برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸
 
دومین نشست هم‌اندیشی برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک
 
دومین نشست شورای برنامه‌ریزی هفته ملی کودک با نمایندگان وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های عضو این شورا و نهادهای تخصصی حوزه کودک برگزار شد.

به گزارش تحریرنو از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این نشست ابتدا محمدعلی شامانی مشاور عالی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گزارش کوتاهی از برگزاری جشنواره ملی اسباب‌بازی و استقبال خوب خانواده‌ها ارایه کرد و گفت: در این جشنواره که طی روزهای ۲۴ تا ۲۸ مرداد ۹۶ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون برپا شد، فرصت مناسبی برای خانواده‌ها فراهم شد تا در کنار کودکان خود به بازی بپردازند.

وی با اشاره به این‌که امروزه کم‌تر والدین برای بازی با کودکان خود زمان می‌گذارند و بیش‌تر بچه‌ها را با نوافزارها به حال خود رها می‌کنند، افزود: استقبال کم‌نظیر از جشنواره ملی اسباب‌بازی نشان از نیاز جدی‌تری برای پرداختن به این حوزه داشت.

مشاور عالی مدیرعامل با بیان این‌که کانون با برپایی این جشنواره ملی اسباب‌بازی به استقبال هفته‌ی ملی کودک رفت، اظهار امیدواری کرد با کمک سازمان‌های عضو شورای سیاست‌گذاری در دور چهارم جشنواره اسباب‌بازی نیز شاهد گسترش فضای پرشور و نشاط برای کودکان باشیم، چرا که معتقدیم اگر بخواهیم حال خوبی داشته باشیم باید حال بچه‌های‌مان را خوب‌تر کنیم.

وی در ادامه یادآور شد: شعار هفته‌ی ملی کودک و عنوان روزهای این رویداد در نشست پیشین به تصویب رسید و امروز سازمان‌های مختلف به اعلام برنامه‌های پیش‌بینی شده خود خواهند پرداخت.

در ادامه رییس اداره پیش‌دبستانی سازمان جوانان هلال احمر به ارایه گزارشی از برنامه‌های این سازمان پرداخت و گفت: هلال احمر جمهوری اسلامی چند سالی است که علاوه بر برنامه‌هایی که در زمان وقوع حوادث و بلایای طبیعی برای کودکان دارد با مشارکت سازمان‌هایی از قبیل بهزیستی، معاونت ابتدایی و پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش به آموزش بحث‌های خودمراقبتی و فعالیت‌های بشر دوستانه برای دانش‌آموزان نیز می‌پردازد.

عباسعلی محمدزاده خاطرنشان کرد برنامه‌های این سازمان برای هفته‌ی ملی کودک نیز در بخش‌های ستادی و استانی با محورهای مختلف پیش‌بینی شده که برگزاری جشنواره دست‌های مهربان، مانور آموزشی پیشگیری از آسیب‌ها در بلایای طبیعی، برپایی راه‌پیمایی نمادین، نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مختلف، ایجاد فضاهای دوستدار کودک در تکیه‌های محرم و... از آن جمله‌اند.

نماینده سازمان جوانان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران هم‌چنین تولید و توزیع کتاب‌های صوتی ویژه کودکان دارای نیازهای ویژه، رونمایی از قصه‌های جدید صوتی و رادیویی در شبکه‌ی رایگان "۶۴۲۷" و برپایی جشنواره سیاره مهربانی که به خاطره‌ و قصه‌گویی اختصاص دارد را از دیگر برنامه‌های این سازمان عنوان کرد.

مهشید دولت عضو شورای اجرایی شورای کتاب کودک دیگر عضو حاضر در نشست نیز در ادامه به ارایه گزارش برنامه‌های پیش‌بینی شده این شورا در قالب چهار پنل با موضوع‌های مختلف برای ترویج خواندن پرداخت.

مرضیه موذنی کارشناس اداره‌کل آموزش و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران نیز برنامه‌های پیشنهادی این سازمان را اعلام کرد و گفت: اجرای تئاترهای خیابانی، برپایی نمایشگاه‌های مختلف کاردستی، ویژه‌برنامه‌هایی برای فرزندان شهدای مدافع حرم، برنامه‌هایی برای کودکان دارای نیازهای ویژه (نابینا، ناشنوا، کم‌توان جسمی و حرکتی) از جمله برنامه‌های این سازمان در این هفته ملی کودک خواهد بود.

وی هم چنین برگزاری ویژه‌برنامه‌هایی برای کودکان کار، آیین‌های تعزیه‌خوانی و راه‌اندازی مراکزی با عنوان قرائت‌خانه کودک، تجهیز یکی از واگن‌های قطار شهری(مترو) به اسباب‌بازی‌ها برای کودکان مسافر و برپایی کارگاه‌های مختلف آموزشی در زمینه پسماند، محیط زیست، مدیریت بحران، بهداشت و ایمنی و... را از دیگر برنامه‌های این سازمان برشمرد.

در ادامه این نشست که صبح روز ۳۱ مرداد در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون برگزار شد فاطمه کنار‌سری و یعقوب فروغی دو نماینده‌ی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به راه‌اندازی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی در سراسر کشور یادآور شدند: در حال حاضر بیش از ۵هزار باشگاه کتاب‌خوانی در ۲۰ روستا و ۸۰ شهر راه‌اندازی شده که با تخفیف ۵۰ درصدی به اعضای خود کتاب عرضه می‌کند و آمادگی داریم با سازمان‌های مختلف در زمینه ترویج کتاب‌خوانی همکاری کنیم.

در ادامه نیز نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، بهداشت و سازمان تبلیغات اسلامی نیزبه بیان برخی نقطه‌نظرها و دیدگاه‌های خود در زمینه‌های ارتباط با دانشگاه‌ها، توجه به فضای مجازی و... پرداختند.

در پایان این نشست قرار شد تمامی سازمان‌های عضو شورای سیاست‌گذاری هفته‌ی ملی و روزجهانی کودک تا ۱۰ شهریور برنامه‌های خود را به شکل مکتوب به دبیرخانه این رویداد در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ارسال کنند تا در قالب کتاب‌چه‌ای تدوین و کار اطلاع‌رسانی و تبلیغات آن آغاز شود.

هفته ملی کودک امسال با شعار ( هر کودک نشانی خداست...) طی روزهای ۱۵ تا ۲۱ مهر در تهران و سراسر ایران از سوی نهادها و سازمان‌های مختلف و در چارچوب برنامه‌های ملی برپا می‌شود.

دومین نشست شورای سیاست‌گذاری هفته‌ی ملی و روز جهانی کودک با حضور نمایندگانی از معاونت های پرورشی و ابتدایی وزارت‌ آموزش و پرورش، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان‌ صدا و سیمای جمهوری اسلامی، حفاظت از محیط زیست، جوانان هلال احمر، شهرداری تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، شورای کتاب کودک و انجمن های نویسندگان و تصویرگران کودک و نوجوان و مدیران کل بخش‌های مختلف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
کد مطلب: 12850